ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

ICF Ünvanlanma Sınavı

ICF Associate Sertifikalı Koç (ACC), Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) veya Master Sertifikalı Koç (MCC) ünvanı için tüm adayların, ünvan sürecinin bir parçası olarak ICF Ünvanlanma Sınavını tamamlaması gerekir.

ICF Ünvanlanma Sınavı, bir koçun ICF koçluk tanımını, güncellenmiş ICF Temel Yetkinliklerini ve ICF Etik Kurallarını önceden belirlenmiş bir standarda göre uygulama konusundaki bilgisini ve yeteneğini ölçmek için tasarlanmış bir araçtır.

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), bu sınav için Pearson VUE ile ortaklık kurdu. Adaylar, küresel test merkezleri ağı ve OnVUE (Pearson’un çevrimiçi hizmeti) aracılığıyla online olarak ya da bir Pearson VUE test merkezinde çevrimiçi bir gözetmen tarafından izlenerek tamamlayabilirler.

ICF Ünvanlanma Sınavı, 81 senaryodan oluşmaktadır. Her sınav öğesi, koçluk durumunu açıklayan gerçekçi bir senaryo ve ardından dört yanıt seçeneği içerir. Her senaryo için adaylardan o senaryo için sunulan seçenekler arasından en iyi eylemi ve en kötü eylemi seçmeleri istenir.

Her koçluk senaryosu için yalnızca bir doğru en iyi eylem ve bir doğru en kötü eylem vardır. Birden fazla yanıt sunulan senaryoya makul bir yanıtı temsil etse de, adaylar yalnızca mümkün olan en iyi eylemi veya mümkün olan en kötü eylemi seçtikleri için kredi alacaktır.

Bir adayın sınav puanı, her bir doğru;  En İyi Eylem ve En Kötü Eylemin başarıyla belirlenmesine dayanır. Adaylar belirlenen her doğru eylem için kredi alırlar. Yanlış yanıtlar puanı etkilemez.

ICF Ünvanlanma Sınavındaki geçme puanı ve tüm sınav sonuçları, ölçekli puanlar olarak raporlanır. Olası puan aralığı 200 ila 600 olup geçme puanı 460’tır.

ICF Ünvanlanma Sınavı, diğer dillerdeki çevirilerle birlikte İngilizce olarak sunulmaktadır. Türkçe olarak sınava girmek isteyen adaylara sınav başvurusu  sırasında şahsi başvuruları ile 30 dakika ek süre tanınmaktadır.

Sınav Prosedürleri

Başvurunuz incelenip onaylandıktan sonra sizinle e-posta yoluyla iletişime geçilerek sınava katılma davetiyesi gönderilecektir. Bu, kimlik doğrulama sürecinin son adımıdır. Bu e-posta, sınavı tamamlamak için (kişisel veya uzaktan) Pearson VUE ile nasıl randevu planlanacağına ilişkin ayrıntılı talimatlar içerecektir. Bu e-postayı aldıktan sonra sınavı planlamak ve tamamlamak için 60 gününüz olacak. Lütfen gelen bu mesajı iyice okuduğunuzdan emin olun.

ICF Ünvanlanma Sınavına Türkçe dili ile girmek istiyorsanız bu aşamada öncelikle support@coachfederation.org  adresine e-posta gönderip 30 dakika ek süre talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Ek süreniz e-posta yoluyla onaylandıktan sonra sınav randevunuzu (Uzaktan gözetimli ya da Pearson Vue Test Merkezi) oluşturabilirsiniz.

Sınav Randevunuzu Planlayın

Tercih ettiğiniz sınav biçimini seçmek (bir Pearson VUE test merkezinde şahsen veya Pearson’un OnVUE uzaktan gözetmenlik hizmeti aracılığıyla çevrimiçi olarak) ve sınavı tamamlamak üzere bir randevu planlamak için lütfen aşağıda listelenen adımları izleyin:

 1. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın veya kopyalayıp tarayıcı pencerenize yapıştırın: https://apps.coachingfederation.org/eweb/DynamicPage.aspx?WebCode=MyInformation . ICF Profilinizde oturum açmanız istenebilir.
 2. Oturum açtıktan sonra aşağı kaydırarak ICF Profil sayfanızın alt kısmında bulunan “Uygulamalarım”ı bulun.
 3. ICF Unvan başvurunuz tarafından listelenen “Sınav Bilgileri” bağlantısına tıklayın. “Sınav Bilgileri” bağlantısını tıkladığınızda, Sınav bilgilerine erişmek için Pearson VUE platformunda otomatik olarak oturum açacaksınız; burada önce sınava girmek için yönteminizi seçecek ve ardından sınav için bir zaman planlayacaksınız.

Seçenek 1 – Uzaktan Sınav

 1. Kayıt sırasında “Sınavımı evden veya işyerinden yapmak” için OnVUE seçeneğini seçin.
 2. Sınav randevunuz için tercih ettiğiniz tarih ve saati seçmek üzere planlama takvimini kullanın.

Pearson OnVUE uzaktan gözetmenlik hizmeti aracılığıyla sınava girmek üzere kaydolma hakkında daha fazla bilgi için lütfen  uzaktan gözetmenlik kılavuzunu inceleyin .

Seçenek 2 – Şahsen Sınav

 1. Kayıt sırasında “Bir test merkezinde” seçeneğini seçin.
 2. Yakınınızdaki Pearson VUE Sınav Merkezini aramak ve seçmek için adresinizi girin. Seçildikten sonra “İleri”ye tıklayın.
 3. Planlama takvimini kullanarak bir gün ve saat seçerek sınav randevunuzu planlayın.
 4. Planlanan sınav randevunuzu onaylayın.
  Test deneyimine ilişkin bir video ve SSS’ler de dahil olmak üzere, Pearson VUE test merkezinde test yapılmasına ilişkin ek bilgiler Person VUE web sitesinde mevcuttur .
 5. Bir sınav randevusu planlandığında Pearson VUE’den sınav randevu tarihinizi ve saatinizi, onay numarasını ve kayıt kimlik numaranızı onaylayan bir e-posta alacaksınız. Bu e-posta ayrıca, sınava giriş işlemi için gereken kabul edilebilir kimlik formları, sınava ne zaman varmanız veya sınava giriş yapmanız gerektiği ve sınav sırasındaki sınav kuralları da dahil olmak üzere, sınav randevunuza hazırlanmanız için önemli bilgiler ve talimatlar içerecektir. Lütfen sınav randevunuzdan önce bu bilgileri dikkatlice okuyunuz.

Pearson VUE Test Merkezlerinin İstanbul’da Beşiktaş, Kadıköy, Maslak, Şişli, Mecidiyeköy, Kozyatağı gibi 9 farklı merkezi; Türkiye genelinde de Ankara, İzmir, Bursa ve diğer bazı illerde sınav merkezleri bulunmaktadır. Detaylı arama için Person VUE web sitesine bakınız. Sınava girmeden önce seçtiğiniz Pearson merkezine giderek ortamı görmenizi öneririz.

ICF Ünvanlanma Sınavı İçeriği

ICF Ünvanlanma Sınavı, bir test merkezinde bilgisayarla veya Pearson’un OnVUE uzaktan gözetimli test hizmeti aracılığıyla yapılan üç saatlik bir sınavdır.

Toplam sınav süresi aşağıdaki bölümler halinde düzenlenmiştir:

 1. Sınav Talimatı: 3 dakika
 2. 1. Bölüm (41 öğe): 87 dakika
  III. Planlanan Mola: 5 dakika
  2. 2.Bölüm (40 madde): 85 dakika

Yeni sınav formatı, 180 dakikalık sınav süresi içinde beş dakikalık planlı sınav arasını içerecektir. 81 sınav sorusu, bölümler arasında 5 dakikalık ara ile iki bölüm halinde teslim edilecektir.

Sınava Türkçe dili ile girecekseniz toplam 30 dakika daha eklenerek sınav süresi 210 dakikaya çıkacaktır.

Aday, sınavın 1. bölümünden çıktıktan veya bölüm süresi dolduktan sonra, test güvenliği amacıyla bölüm 1’deki herhangi bir sınav öğesini tekrar görüntüleyemez. Bu nedenle adaylar, planlanan aradan döndüklerinde Bölüm 1’deki hiçbir maddeyi inceleyemezler; yalnızca Bölüm 2’deki öğelere erişebileceklerdir.

Adaylar sınav sırasında bayraklama öğelerini (flag items)  “işaretleme” fırsatına sahip olacaklar. Bayraklama öğeleri işaretlemek, adayların sınavdan çıkmadan önce bu öğeleri tekrar ziyaret etmelerine olanak tanır. Adaylar ayrıca sınavdan çıkmadan önce cevaplanmamış soruları da gözden geçirebileceklerdir.

İçerik Alanları

ICF Ünvanlanma Sınavı içeriği dört geniş alanı kapsar: Temel, İlişkiyi Birlikte Yaratmak, Etkili İletişim Kurmak ve Öğrenme ve Büyümeyi Geliştirme.

Etki Alanı: Temel

 • %13 – Yetkinlik: Etik Uygulamayı Gösterir
 • %12 – Yetkinlik: Koçluk Zihniyetini İçeriyor

Etki Alanı: İlişkiyi Birlikte Yaratmak

 • %12 – Yetkinlik: Anlaşmaları Kurmak ve Sürdürmek
 • %13 – Yetkinlik: Güveni ve Güvenliği Artırır
 • %13 – Yetkinlik: Varlığı Sürdürür

Etki Alanı: Etkili İletişim Kurmak

 • %12 – Yetkinlik: Aktif Dinleme
 • %13 – Yetkinlik: Farkındalığı Uyandırır

Etki Alanı: Öğrenmeyi ve Büyümeyi Geliştirme

 • %12 Müşteri Büyümesini Kolaylaştırır

 

ICF Ünvanlanma Sınavına dair sekiz örnek soru aşağıdaki linkte yer almaktadır. https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/credentialing-exam-content

NOT: International Coaching Federation web sayfasına girildiğinde  sağ alt bölümde “Dili Seçin” seçeneği karşınıza çıkmaktadır. Bu alanda Türkçeyi seçtiğinizde tüm web sitesini Türkçe olarak da incelemeniz mümkündür.

Sınav Dili Bilgisi

ICF Ünvanlanma Sınavını Türkçe çeviri ile almak isteyenler dil yardımı seçtiklerinde 30 dakika otomatik olarak eklenmektedir.

Çevrili dil yardımlı bir sınav, hem orijinal sınav maddesini (İngilizce) hem de aynı maddenin çeviri dilindeki halini içerir. Bu, adayın sınav sorusunu her iki dildeki formda da görmesine olanak tanır. Böylece İngilizceyi ikinci dil olarak konuşan adaylara her maddenin netliğini sağlamak için ek destek sunulmuş olur.

Dil yardımlı ICF Ünvanlanma Sınavı’nda, sınav talimatları ve sınavın tüm bağlantı düğmeleri çeviri dilindedir. Unutmayın ki dil yardımı kullandığınızda, önce sınav içeriğini İngilizce olarak göreceksiniz. Çeviri düğmesine tıklarsanız, istenen dil yardımında metni gösteren yeni bir pencere açılacaktır. Lütfen dikkat edin, cevaplar İngilizce sınav formunda kaydedilmelidir; çevrilmiş metinde verilen cevaplanamaz.

Sınav Giriş Süreci

Sınav günü, planlanan randevunuzdan 30 dakika önce orada olmanız istenecektir.

Sınavı bir Pearson VUE sınav merkezinde tamamlayan adaylar için 30 dakika erken gelmeniz, giriş yapmanıza, gerekli kimlik belgesini göstermenize, gerekli giriş fotoğrafını çekmenize ve sınav için belirlenen başlangıç saatinden önce kişisel eşyalarınızı güvenli bir şekilde dolapta saklamanıza olanak sağlar.

Sınavı Pearson’un OnVUE sistemi aracılığıyla tamamlayan adaylar için 30 dakika erken gelmeleri, son sistem kontrolünü tamamlamanıza, bilgisayarınızda çalışan diğer tüm uygulamaları kapatmanıza, gerekli giriş fotoğrafını çekmenize, gerekli kimlik fotoğraflarını sunmanıza ve test ortamınızın fotoğrafını çekmenize olanak sağlar.

Test Sırasında Yasaklanan Öğeler

Sınav alanına herhangi bir kısıtlanmış eşya getirmenize izin verilmez. Buna aşağıdakiler dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Yiyecek / atıştırmalıklar / şeker
 • Kabanlar
 • Hesap makineleri
 • Makaleler / kitaplar
 • Cep telefonları
 • Gözlük kılıfları
 • Kayıt cihazları
 • Cüzdanlar
 • El çantası

Pearson VUE test merkezinde sınava giren adaylara, sınav sırasında kişisel eşyalarını güvenli bir şekilde saklayabilecekleri bir dolaba erişim olanağı sağlanacaktır. Pearson’un OnVUE sistemi aracılığıyla sınavı tamamlayan adaylardan, sınav alanlarında hiçbir yasaklı malzemeye erişilmediğini göstermeleri istenecektir.

Tıbbi bir durum nedeniyle test odasında yiyecek, içecek, ilaç veya izleme cihazı gibi kişisel eşyalara ihtiyaç duyan adaylar, sınav randevusunu planlamadan önce ICF’den onay almalıdır. Sınav Kolaylıkları onayı isteme ve alma konusunda ek bilgi için lütfen Sınav Kolaylıkları bölümünü inceleyin .

Aday Gizlilik Sözleşmesi

Sınava başlamadan önce tüm adayların Aday Gizlilik Sözleşmesini doldurmaları gerekecektir. Adayların sınav öğelerine erişmelerine izin verilmeden önce beyanı kabul etmeleri gerekir.

Tüm test içeriği ICF’nin mülkiyetindedir ve ICF’nin açık yazılı izni olmadan hiçbir biçimde kopyalanamaz veya paylaşılamaz. Bu test aday tarafından başka bir kişinin yardımı olmadan tamamlanacaktır.

EVET, KABUL EDİYORUM” seçeneğine tıklayarak, bu sözleşmenin hüküm ve koşullarına bağlı kalmayı kabul etmiş oluyorsunuz ve bu sözleşmeyi dikkatlice okuduğunuzu ve bunun getirdiği yükümlülükleri koşulsuz olarak anlayıp kabul ettiğinizi beyan ediyorsunuz.

Sınav Sonuç Aşaması

Aday, ICF Ünvanlanma Sınavını tamamladığında, sonuçlar test sitesi aracılığıyla adaya hemen sunulur. ICF Ünvanlanma Sınavının tamamlanmasından bir hafta içerisinde, adaylara support@coachingfederation.org mail adresinden, Ünvanlanma başvurusunun durumuyla ilgili olarak ICF Credentialing & Standards (Ünvanlanma ve Standartlar) biriminden e-posta ile resmi bir bildirim gelecektir.

Ünvanlanma Sınavı Yardımcı Kaynakları

Aşağıdaki linkler, dokümanlar ve videolardan ICF Ünvanlanma Sınavı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yeni ICF Ünvanlama Sınavı videosu;

https://www.youtube.com/watch?v=ppUrzSqajBo

Yeni ICF Ünvanlama Sonavı Deneyim Buluşması videosu;

https://www.youtube.com/watch?v=ppUrzSqajBo

ICF Türkiye Etik Kuralları Uygulama Rehberi;

https://www.icfturkey.org/icf-hakkinda/icf-etik-kurallari/etik-kurallar-yorumlama-rehberi/

ICF Türkiye – Temel Yetkinlikler;

https://www.icfturkey.org/wp-content/uploads/2024/01/ICF_Core_Competencies_Turkish_Approved.pdf

Global ICF Sınav sayfası;

https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/credentialing-exam

Global ICF Sınav içeriği ve 8 örnek soru;

https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/credentialing-exam-content

PearsonVue ICF sayfası;

https://home.pearsonvue.com/icf

PearsonVue en iyi test formatını belirlemek için karar ağacı;

https://coachingfederation.org/app/uploads/2022/07/PearsonVUE-decision-tree.pdf

PearsonVue sıkça sorular sorular;

https://home.pearsonvue.com/Test-takers/Resources.aspx

PearsonVue ICF online test;

https://home.pearsonvue.com/icf/onvue

PearsonVue ICF fiziki test merkezleri;

https://wsr.pearsonvue.com/testtaker/registration/SelectTestCenterProximity/ICF?conversationId=2291721

ICF TEMEL YETKİNLİKLERİ VİDEOLARI

https://www.youtube.com/watch?v=JCBJ6aX6EcE

https://www.youtube.com/watch?v=7leI6jzAbLE

https://www.youtube.com/watch?v=ekg–YzGo3s

https://www.youtube.com/watch?v=w5XVTXvezwo

https://www.youtube.com/watch?v=KftDJONuKM8

ETİK SOHBETLERİ

https://www.youtube.com/watch?v=zzBzvlKr_Dk

https://www.youtube.com/watch?v=32M4ouq5AXc

https://www.youtube.com/watch?v=VS13rjAmaH4

https://www.youtube.com/watch?v=9vR4jDtlfXA

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.