ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

Koçluk Mesleğinin Farkı Nedir?

Koçluk, danışmanlık, mentorluk, rehberlik ve eğitim gibi diğer hizmet mesleklerinden farklı, müşteri odaklı bir süreçtir. Profesyonel koçluk, hedefler koymaya, çıktılar yaratmaya ve kişisel değişimi yönetmeye odaklanır. Bazen, koçluğu diğer kişisel veya örgütsel destek mesleklerinden ayırarak anlatmak yararlı olabilir.

Terapi: Bireyde veya ilişkilerinde iyileşme, işlev bozukluğu ve çatışma ile ilgilidir. Terapide odak çoğunlukla, bireyin günümüzdeki duygusal işleyişini engelleyen geçmişten kaynaklanan zorlukların çözülmesi, genel psikolojik işleyişin iyileştirilmesi ve şimdiki zamanda duygusal olarak daha sağlıklı şekillerde ele alınmasıdır. Koçluk gelecek odaklıdır. Olumlu hisler ve duygular koçluğun doğal bir sonucu olsa da öncelikli odak bireyin işinde veya kişisel yaşamında belirli hedeflere ulaşmak için uygulanabilir stratejiler oluşturmaktır. Bir koçluk ilişkisindeki vurgu; eylem, hesap verebilirlik ve takiptedir.

Danışmanlık: Bireyler veya kuruluşlar ekspertiz için danışmanları tutarlar. Danışmanlık yaklaşımları çok değişken olsa da danışmanın sorunları teşhis edeceği, reçete yazacağı ve bazen de çözümleri uygulayacağı varsayılır. Koçlukta, keşif temelli yaklaşımlar ve çerçeveler sağlayan, koç ile bireylerin veya ekiplerin kendi çözümlerini üretebilecekleri kapasiteye sahip olduğu varsayımı vardır.

Mentorluk: Mentor, kendi tecrübesine dayanan bilgelik ve rehberlik sağlayan bir uzmandır. Mentorluk tavsiye verme, danışmanlık ve koçluğu içerebilir. Koçluk süreci, tavsiye verme veya danışmanlık içermez ve bunun yerine kendi hedeflerini belirleyen ve ulaşan bireylere veya gruplara odaklanır.

Eğitim: Eğitim programları, öğretmen veya eğitmen tarafından belirlenen hedeflere dayanır. Koçluk sürecinde hedefler açıklanmasına rağmen, koç tarafından sağlanan rehberlikle koçluk yapılan kişi veya takım tarafından belirlenir. Eğitim aynı zamanda yerleşik bir müfredatla örtüşen doğrusal bir öğrenme yolu olduğunu varsayar. Koçluk, belirli bir müfredat olmadan daha az doğrusaldır.

Spor Koçluğu: Spor metaforları sıklıkla kullanılsa da profesyonel koçluk spor koçluğundan farklıdır. Spor koçu sıklıkla, daha fazla deneyim ve bilgiye dayanarak bireylerin veya takımların davranışlarını yönlendiren ve rehberlik eden bir uzman olarak görülür. Profesyonel koçlar bu özelliklere sahiptir, ancak bireyin veya ekibin tecrübeleri ve bilgileri bu yönü belirler. Ayrıca, profesyonel koçluk, atletik gelişimin aksine, zayıf veya yanlış yürütülen davranışlara odaklanmamaktadır. Bunun yerine odak noktası, bireyin güçlü yönleri ve yeteneklerine dayanarak gelişme fırsatını belirlemektir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.