ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

Bir Koç Olmak İçin

Koçluk, bireylerin yaratıcılık ve üretkenlik kaynaklarının kilidini açarak potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olur. Koçluk hizmeti alanlar farklı becerilerini geliştirirken iş ve yaşam ile ilgili görüşlerini önemli ölçüde değiştiren bir deneyim yaşarlar.

Koçluk hizmeti alanlar; iletişim becerilerinde gelişme, özsaygı ve özgüvende artış, verimlilikte artış, bireysel/takım performansında iyileşme, vb.  faydalar bildirmektedirler.

ICF’in yolculuğunuza koç olarak başlamanıza yardımcı olmasına izin verin.

1. Sorular sorun

Profesyonel bir koç olma konusunda kararlıysanız, ilk adımınınız koçluğa özel bir eğitim almak olması gerekiyor. 2020 ICF Küresel Koçluk Araştırması’na göre sektörün önündeki 1 numaralı engel, kendilerini koç olarak nitelendiren eğitimsiz bireylerdir.

Koç olmak için ICF akredite eğitim veren bir kurumdan eğitim almak (https://www.icfturkey.org/akreditasyon/akredite-egitim-programlari), sektörde güvenilirlik sağlayacak ve profesyonel ağınızı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Koç olmak için eğitime yatırım yapmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız:

 1. Koç olmak için gereken yetkinliklere sahip miyim?
 2. Geliştirmem gereken becerilerim neler?
 3. Müşterilerin kendi çözümlerini bulmalarına yardımcı olma konusunda tutkulu ve sabırlı mıyım?

Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi koçların harika tavsiyeler verdikleridir. Profesyonel koçlar tavsiye vermezler. ICF’in koçluk tanımına göre koçluk; müşterilerin kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için ilham veren, düşünce doğurucu ve yaratıcı bir süreçte onlarla işbirliği yapmaktır.

Koçluk müşterinin aktif olarak sürece katılımını gerektirir. Bir koç olarak, aşağıdakilerden sorumlu olacaksınız:

 • Müşterinin ulaşmak istediklerini keşfetmek, açıklığa kavuşturmak ve uyum sağlamak.
 • Müşterinin kendini keşfetmesini teşvik etmek.
 • Müşterinin kendi çözümlerini bulmasına alan açmak.
 • Müşteriyi sorumlu ve hesap verebilir kılmak.

2. Koçluk Eğitimi Alın

ICF koçluk eğitimi veren programları akredite eder. Koç olmak için belli bir okulun eğitimini önermez, koçlar için sürekli profesyonel gelişim sunar. ICF tarafından akredite edilen bir koçluk eğitimi titiz bir inceleme sürecinden geçmiştir ve müfredatının ICF’nin koçluk tanımı, Temel Yetkinlikleri ve Etik Kuralları ile uyumlu olduğunu gösterir. ICF akredite bir koçluk eğitimi seçerek, kaliteli bir eğitim aldığınızdan emin olabilirsiniz.

ICF akredite koçluk eğitimi aynı zamanda ICF Üyeliği ve Ünvanlama gerekliliklerini yerine getirmenize yardımcı olacaktır.

ICF akredite bir koçluk eğitim programını bulmak için, www.icfturkey.org/egitim-programlari/egitim-programlarina-gozat/

3. ICF’e Katılın

ICF dünyanın en büyük profesyonel koçluk organizasyonudur.

ICF Üyesi olmak için, ICF standartlarını karşılayan en az 60 saatlik bir koçluk eğitimi tamamlamanız gerekir. Bunu başarmanın en iyi yolu, ICF akredite bir koçluk eğitimine başlamaktır.

Bir ICF Üyesi olarak, kendinizi dünyanın en büyük profesyonel eğitimli koç topluluğunun bir parçası olarak tanımlayarak anında güvenilirliğin keyfine varacaksınız. Ayrıca, olabileceğiniz en iyi koç olmanıza yardımcı olacak yerel ve küresel ağ oluşturma olanaklarına, en gelişmiş iş geliştirme ve pazarlama etkinliklerine ve çeşitli araştırma ve kaynaklara erişebileceksiniz.

Koçluk eğitiminizi tamamlayıp koçluk yapmaya başlarken, koçluk niş alanınızı tanımlamanız, kişisel markanızı geliştirmeniz, hizmetlerinizi pazarlamanız ve müşteri tabanınızı oluşturmanız gereklidir. Tüm bunlar koçluk eğitimi sırasında ele alınmadığından, bir koçluk işi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz eğitim ve becerileri edinmeniz size bağlı olacaktır. ICF üyesi olmak, koçlara, pazarlama ve işlerini büyütme konusunda fırsatlar sunar.

Bize Katılın

4. ICF Ünvanı Kazanın

Koçluk işinizi geliştirme konusunda kararlıysanız, koçluk eğitiminden sonra bir ICF Ünvanı almaya çalışın. ICF Ünvanlı koçlar koçluk sektöründe en iyileri temsil eder.

ICF Ünvanı, dünyaca tanınmış tek profesyonel koçluk sertifikasıdır. Bir ICF Ünvanına sahip koçlar, bilgilerini, becerilerini ve yüksek etik ve profesyonel standartlara bağlılıklarını gösterir.

ICF akredite bir koçluk eğitim programı, ICF Ünvanı için gereken eğitim koşullarını dikkate almaktadır.

ICF Ünvan sahipleri, sıkı eğitim ve tecrübe gerekliliklerini yerine getirmiş ve koçluk mükemmelliğine olan bağlılıklarını göstermiştir. ICF Ünvanı kazanmak için, bir koç olarak:

 • ICF’nin standartlarını karşılayan, özel koçluk eğitimini tamamlamalısınız.
 • Belirlenmiş sayıda koçluk deneyimi süresi elde etmelisiniz.
 • Mentor koçluk almalısınız.
 • ICF’nin koçluk tanımına, Etik Kurallarına ve Temel Yetkinliklerine ilişkin uygun anlayışı ve ustalığı göstermelisiniz.

Koçluk Yolculuğuna hazır mısınız?

Yol boyunca yardım için

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.