ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

Bir Koç Bul

Bir koç arıyorsanız, aramanızın ICF ile başlaması gerekir. Ünvanlı koçlarımız sıkı eğitim ve tecrübe gereklilikleri yerine getirmiş ve meslekte standardı belirleyen koçluk yeterliliklerinin kapsamlı bir şekilde anlaşıldığını göstermişlerdir. Ayrıca, ICF’nin koçluk hizmeti alan müşteriyi koruma ve ona hizmet etme misyonunun bir parçası olarak etik kurallara uymak konusunda son derece özenlidirler.

ICF Ünvanına sahip bir koç seçmek, sektördeki en iyilerle çalıştığınızdan emin olmanızı sağlar. Bir ICF Ünvanına sahip olmak, bir koçun profesyonel mükemmelliğe olan bağlılığının açık bir işaretidir. Aramaya ICF Üye koçlarına ulaşabileceğiniz, ücretsiz bir veri tabanı olan “Bir Koç Bul” ile başlayın. www.icfturkey.org/uyelik/uyeler

Yönetici Koçları, Yaşam Vizyonu ve Geliştirme Koçları, Liderlik Koçları, İlişki Koçları ve Kariyer Koçları dahil olmak üzere birçok farklı türde koç vardır. Bireyler kendi kişisel veya mesleki gelişimlerini ilerletmek için bir koçla iş birliği yapmayı seçebilirler. Birçok kuruluş, iş hedeflerini ve amaçlarını ilerletmek için profesyonel koçları kullanır.

BİR KOÇ BULUN

Potansiyelinizi ortaya çıkarmanın anahtarı.
 
Hepimizin ulaşmak istediğimiz hedefleri, üstesinden gelmek için uğraştığımız zorluklar, yol haritasına ihtiyaç duyan fikirler ve kendimizi sıkışmış hissettiğimiz zamanlar vardır. Bir ICF koçu ile iş birliği yapmak potansiyelinizi ortaya çıkarabilir ve sizi kişisel ve profesyonel olarak gelişeceğiniz bir yola sokabilir.
 
Bir koçla ortaklık yapmış olanlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli olumlu etkiler bildirmektedir. *
 1. Gelişmiş iletişim
 2. Artan özsaygı / özgüven
 3. Artan verimlilik
 4. Optimize edilmiş performans
 5. İyileştirilmiş iş / yaşam dengesi
 6. Profesyonel kariyer imkanlarının artması
 7. İş yönetim stratejilerinin gelişmesi
 8. İyi olma halinin (well-being) artması
 
* Kaynak: 2022 ICF Küresel Tüketici Bilinci Çalışması
 
Kuruluşunuzda Anlamlı Değişiklik Sağlayın

Artan sayıda kuruluş, her seviyedeki çalışanlarına becerilerini geliştirme, değerlerini arttırma ve onlara mesleki hedeflerine ulaşma fırsatı sunan bir koçluk kültürü inşa etmenin değerini biliyor.

Koçluğa yatırım yapmak paranızın karşılığını verir: Koçluk, organizasyonunuzun kültürünü bir komuta ve kontrol liderlik tarzından uzaklaşarak iş birliği ve yaratıcılığa kaydırabilir. Güçlü koçluk kültürüne sahip kuruluşlar, çalışanlarının %61’inin, koçluk kültürü güçlü olmayan kuruluşların %53’üne kıyasla oldukça yüksek iş bağlılığı olduğunu bildirmektedir. Güçlü koçluk kültürüne sahip kuruluşlar, sektördeki emsallerine göre ortalamanın üzerinde bir gelir artışı olduğunu da bildirmiştir. *

Güçlü koçluk kültürüne sahip olan kuruluşlar, dış koçluk uygulayıcıları, iç koçluk uygulayıcıları ve koçluk becerilerini kullanan yöneticiler / liderler için titiz mesleki standartlara bağlıdır. ICF, profesyonel koçluk uygulayıcıları için dünyaca tanınmış, bağımsız bir sertifikalandırma programı sunmaktadır. ICF onaylı üye koçların hizmetlerini arayarak kuruluşunuzun koçluk girişimini doğru yerden başlatın. ICF’in organizasyonunuzun koçluk yolculuğu için doğru ortakları bulmanıza yardımcı olmasına izin verin.

* Kaynak: Milenyum Liderleriyle Bir Koçluk Kültürü Oluşturmak (2017)
 
ICF ÜNVANLI KOÇLARI FARKLI KILAN NEDİR?

Herkes kendini koç olarak adlandırabilir. ICF ünvanlı Koçlar, sıkı eğitim görmüş ve tecrübe gereklilikleri karşılayan ve meslekte standardı belirleyen koçluk yeterliliklerinin kapsamlı bir şekilde anlaşıldığını gösteren profesyonel koçlardır.

ICF aracılığıyla ünvanların elde edilmesi, bir koçun koçluk becerileri konusunda dürüstlük, anlayış ve ustalık ve müşterilere adanmışlık taahhüdünü gösterir.

Sertifikalı bir koçla iş birliği yapan müşterilerin %94’ü bu deneyimden memnun olduğunu belirtti.*

Kaynak: 2023 ICF Global Koçluk Çalışması Yönetici Özeti

Neden ICF Ünvanlı Koç tercih etmeliyim?

ICF Ünvan programının misyonu:

 • Koçluk alan kişileri korumak ve hizmet etmek,
 • Ölçümleyebilmek, kaliteyi garantileyebilmek,
 • Sürekli gelişimi teşvik etmek, ilham vermek.
 • ICF Ünvanlı bir koç zorlu eğitim programını tamamlamış, belirlenen ihtiyaçları deneyimlemiş ve koçluk konusunda kendini sürekli daha da mükemmelleştirmeyi hedefleyen kişilerdir.
 

ICF Ünvanı hangi koç ile çalışacağınız noktasında son derece önemlidir. ICF Ünvanlı koç şu anlama gelmektedir:

 • ICF Temel Yetkinlikleri ve Etik Kurallarına uygun şekilde öğreten profesyonel kuruluşlardan eğitim almıştır.
 • ICF tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde koçluk becerileri göstermektedir.
 • ICF etik kural ve standartlarına uymak durumundadır.

 

Koçların büyük çoğunluğu (%80’i), müşterilerinin %80’inin ünvanlı koçları tercih ettiklerini belirtmişlerdir. İlave olarak; koçlukların %57’sinin sponsorlarının şirketler olduğu, %43’ünün ise müşterilerin kendileri tarafından finanse edildiği belirlenmiştir. 2019 yılı sonuçları ile karşılaştırıldığında, firmaların sponsorluklarının %52’den %57’ye yükseldiği, müşteriler tarafından finanse edilenlerin de %48’ten %43’e düştüğü tespit edilmiştir. *

* Kaynak: 2023 ICF Global Koçluk Çalışması Yönetici Özeti

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.