Uluslararası Koçluk Federasyonuna (ICF) Katıl

Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) Üyeleri, profesyonel koçluğu en yüksek nitelikte temsil eder. İletişim ağı oluşturarak ve sürekli büyüme fırsatlarıyla birleştirerek, en iyi şekilde koç olabilmeniz için yardımcı olmayı taahhüt eder. Koçluk kariyerinizde başarılı olabilmek için en yeni araştırmalar, yerel ve global ICF koçluk komiteleri, olağanüstü iş geliştirme ve mesleki büyüme fırsatları ile temasa geçebilirsiniz.

ÜYE OLUN

ICF Türkiye’ye Üyelik Koşulları

 • ICF Türkiye’ye üye olmak isteyen Koçlar, öncelikle ICF Global’e üye olmalıdır. ICF Global üyeliği için en az 60 saat koçluk eğitimi almanız yeterlidir.
 • ICF Global ve ICF Türkiye üyelikleri her yıl yenilenmektedir. (01 Nisan- 31 Mart) Yenileme dönemi, her yıl Nisan ayı başından başlayarak bir sonraki yılın Mart sonuna kadar sürer.
 • ICF Türkiye üyeliği için yıllık aidat 50 USD’dır. Giriş ayınıza göre rakam değişiklik gösterebilir. Yıl içinde ICF Türkiye’ye “yeni üye olacak” koçlar, üyelik aidatlarını aşağıdaki tabloya göre öderler.
 • Daha önceden üyemiz olan ancak mevcut üyelik yılının aidatını ödememiş olan üyelerimiz, üyelik döneminin hangi ayında yeniliyor  olurlarsa olsunlar, üyelik aidatının tamamını öderler.

ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum?

 1. ICF Global ve ICF Türkiye üyeliği için aynı anda ödeme yapabilirsiniz. Local Chapter olarak “Turkey Chapter” ı mutlaka işaretleyin. ICF global üyelik sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz.
 2. Dernekler masasına göre üyeliğinizi tamamlamanız gereken son adım ise ‘Üyelik Başvuru Formu’ nu doldurup imzalayarak, ödendi dekontunun bir çıktısı ve bir adet vesikalık fotoğrafınızı ekleyerek dernek merkezimize (Hekimoğlu Ali Paşa Cad. Atik Medresesi sok. No:2/1 Fındıkzade Fatih/İstanbul) kargolayınız.
 3. Kargonuz tarafımıza ulaştığında profil oluşturma işlemi ile ilgili size bir mail ulaşacaktır. Adımları izleyerek “Üye Girişi“”sayfasında kendi profilinizi oluşturabilirsiniz.

Müşterileriniz / danışanlarınız ÜYELER sayfasından size ulaşabilir.

ICF Türkiye Üyelik Başvurusu’ nu doldurmadan önce lütfen Dernek Tüzüğünü okuyunuz!

Üyelik Ücretleri

ICF Global yıllık üyelik ücreti, 245 ABD dolarıdır.
ICF Türkiye yıllık üyelik ücreti, 50 ABD dolarıdır.

 • ICF Üyeliği yıllık faturalandırılır ve tüm üyelikler ertesi yıl 31 Mart’ta sona erer. Yeni ICF üyeliklerinde ücret, üyenin katıldığı ay esas alınarak eşit şekilde bölünür.
 • Mart ayı sonuna kadar yapılan üyelik yenilemelerinde 2 taksit seçeneği yer almaktadır.
 • Yeni üye kaydı yapan üyelerimiz için taslak ödeme planı aşağıdadır.

Üyeliğini yenileyecek mevcut üyelerimiz için bu tablo daki aylık ödeme tutarları dikkate alınmaz, dönemin tam aidatı tahsil edilmektedir.

Aşağıdaki tabloya bakınız.

Üyelik Uygunluk Koşullarını bu sayfanın en altında bulabilirsiniz.

ICF Üyeleri, ICF Etik Kurallarına (koçluk niteliklerinin yanlış beyanını yasaklayan) bağlıdır. ICF, bir üyenin koçluk eğitim saatlerini veya akreditasyon belgesini her zaman bir koçluk eğitim programından doğrulama hakkını saklı tutar.

Üye Uygunluk Koşulları (MER)

Uluslararası Koçluk Federasyonu üyesi olmak için aşağıdaki şartlardan en az birini karşılamalısınız:

 1. Halen geçerli olan unvanlarından birine sahip olmalısınız – ACC, PCC veya MCC
 2. ICF standartlarını karşılayan en az 60 saatlik özel koçluk eğitimini tamamlamış olmalısınız. (Özel Koçluk Eğitimi nitelikleri için aşağıya bakınız.*) veya
 3. İçinde ICF Akredite Koçluk Programı (ACTP) veya ICF Onaylı Koçluğa Özel Eğitim Saatleri (ACSTP) ayrımını barındıran Koçluğa Özel 60 saatlik bir eğitime kaydolun. (Sadece yeni üyeler için)

ICF Türkiye Yeni Üye için Taslak Ödeme Planı aşağıdaki gibidir:

Türkiye ve Global Üyelik Ücreti Toplamı

Üyelik Başlangıç Türkiye ve Global Üyelik Ücreti Toplamı ( USD )                  Üyelik Bitiş
Ocak 2022 $381.24                  Mart 31, 2023
Şubat 2022 $352.49                  Mart 31, 2023
Mart 2022 $323.74                  Mart 31, 2023
Nisan 2022 $295                  Mart 31, 2023
Mayıs 2022 $266.25                  Mart 31, 2023
Haziran 2022 $237.5                  Mart 31, 2023
Temmuz 2022 $208.75                  Mart 31, 2023
Ağustos 2022 $180                  Mart 31, 2023
Eylül 2022 $151.25                  Mart 31, 2023
Ekim 2022 $122.5                  Mart 31, 2023
Kasım 2022 $93.75                  Mart 31, 2023
Aralık 2022 $65                  Mart 31, 2023

“Üyeliğini 31 Mart’a kadar yenileyenlerin ödemelerini, biri bu tarihe kadar diğeri de 90 gün sonra olmak üzere iki eşit parçada yapabileceğini de hatırlatmak isteriz.”

*Gerekli olan 60 saat eğitimden en az 48 saati aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Öğrenci iletişim saatleri – fakülte  ve öğrenciler arasındaki eşzamanlı (canlı) etkileşimlerde harcanan saatler. Bu, doğrudan öğretimde harcanan zaman olarak (karşılıklı sesli yapılan ya da kişiye özel eğitim esnasında), canlı görüşmeler, koçlukta uygulama oturumlarının gözlemlenmesi ve geri bildirimi, öğrencilere mentorlük içerebilir.
 • Koçlara özel eğitim, ICF Temel Yetkinlikleri esas alınarak geliştirilmiş ve sunulmuştur (tüm 11 ICF Temel Yetkinlikleri kapsamalıdır).
 • Gerekli 60 saatin en fazla 12 saati aşağıdaki gibi olabilir:
 • Ödev / Bağımsız Çalışma – fakülte liderleri ve öğrenciler arasındaki canlı etkileşimin dışında (asenkron) harcanan saatler. Bunlar arasında dışarıdan okuma, yazma, araştırma, günlük kaydı ve senkronize ortamın dışında gerçekleşebilecek çeşitli etkinlikler olabilir. Tam zamanlı uyumsuz (asenkron) saatler, eğitim programının bir parçası olmalıdır ve etkinliğin öğrenci tarafından tamamlandığını onaylayan bir yöntem gerektirir.

Tanım

Koçlara özel eğitim olarak kabul edilen eğitim:

 • Yetkilendirilmiş (Akredite) Koçluk Eğitim Programından (ACTP) veya ICF Onaylı, Koçluk Özel Eğitim Saatlerini (ACSTH) gösteren bir programdan eğitim
 • Sürekli Koç Eğitimi (CCE) Sağlayıcısı, bu sınırlamalara tabidir:
 • Temel yetkinliklerde onaylanan tüm saatler kabul edilecektir.
 • Temel yetkinlikler dışında maksimum 12 saat kabul edilecektir.
 • Koçluk yetkinliklerini öğreten özel eğitimler olarak pazarlanan veya koça teknik yetkinliklerini benzeri bir şekilde nasıl uygulayacağını öğreten ve ICF Temel Yetkinlikleri uyarınca koçluk becerileri öğreten bir eğitim

Koçlara özel eğitim olarak kabul edilmeyen eğitim:

 • Yetkinlik bir koç tarafından bir şekilde kullanılabilse bile, diğer yetkinlikleri öğretmek amacıyla pazarlanan eğitim
 • Kişisel gelişim kursları
 • Psikoloji, danışmanlık, NLP gibi diğer alanlardaki eğitim, koç eğitimi olarak ve ICF Temel Yetkinliklerin bakış açısı ile öğretilmediği sürece, aslında koçlara özel eğitim sayılmaz.