1995’de kurulmuş olan ICF Global’in (Uluslararası Koçluk Federasyonu)  amacı, profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmektir.

ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder.

ICF’in tüm dünyada tanınmasının ve kabul görmesinin nedenlerini söyle özetleyebiliriz;

 • Tüm dünyada koçluk mesleğine belli bir kalite standardı getirmeyi amaçlayan ICF Temel Koçluk Yetkinliklerini tanımlamıştır;
 • Üyelerini küresel bir koçluk topluluğunda birleştirmektedir;
 • Koçluk Mesleğinde gözetilmesi önerilen profesyonel, etik kural ve standartlar oluşturmuştur;
 • Uluslararası kabul görmüş bir unvanlama programı geliştirmiştir;
 • Yerel ICF Şubeleri aracılığıyla, iletişim ağı oluşturmayı kolaylaştıran fırsatları yaratmaktadır;
 • Koçluk araştırmaları yürütür ve bunları paylaşır;
 • Koç eğitim programları için kurallar ve standartlar oluşturmuştur ve eğitimlerin bu standartlar uyarınca unvanlanmasını sağlayan bir sistem geliştirmiştir;
 • Bölgesel ve uluslararası konferanslar düzenler;
 • Üyelerine fayda sağlayacak stratejik ve kaynak oluşturan ortaklıklar ve birliktelikler yaratır.

ICFin tanımı ile koçluk, koçluk alanların, kişisel ve profesyonel potansiyelleri en üst seviveye çıkarmak için esinleneceği, düşündürücü ve yaratıcı bir ortaklıktır.

ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

ICF Stratejisi

ICF( Uluslarası Koçluk Federsyonu) önceliklendirilmiş kapsamlı bir stratejik plan doğrultusunda çalışır.

ICF, her yıl üyelerinin önemli gördüğü yıllık hedefleri gerçekleştirecek ve üyeleri için en iyi değeri üretecek şekilde hareket etmeye kendini adamıştır.

ICF’in Temel Değerleri

ICF kendini güvenilirlik, açıklık, kabul ve uyum değerlerine adamıştır. ICF topluluğunun tüm bölümleri aşağıdaki değerlerden sorumludur.

 1. Dürüstlük :Koçluk mesleği ve organizasyonumuz için en yüksek standartları yerine getiriyoruz.
 2. Mükemmellik:Profesyonel koçluğun kalitesi, niteliği ve yeterliliği için mükemmellik standartlarını belirler ve takip ederiz.
 3. İşbirliği: Katılımcı ortaklık ve ortak yaratılmış başarı yoluyla gerçekleşen sosyal bağlantılara ve topluluk oluşumuna değer veriyoruz.
 4. Saygı: Küresel paydaşlarımızın çeşitliliği ve zenginliğine değer veriyoruz. Standartlardan, politikalardan ve kaliteden ödün vermeksizin, insanı birinci sıraya koyarız.