ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

ICF Etik Uygulama ve Eğitim 2020

ICF Etik Uygulama ve Eğitim 2020

Etik Kurallarına Uyma Konusunda ICF Üyelerinden Ne bekliyor?

Tüm ICF üyeleri ve koçları, kendindeki en iyiyi ortaya çıkarmak üzere aşağıda yer alan hususları taahhüt eder:

 • Koçluk mesleğinin temeli olarak etik davranmak
 • Koçluk alanında sürekli öğrenmeye devam etmek
 • Sürekli kişisel farkındalık, kendini izleme ve kişisel gelişim arayışı
 • Tüm mesleki etkileşimlerde etik bir birey olmak ve bu doğrultuda hareket etmek
 • ICF üyesi ve koçu olarak üstlenilen sorumluluğa tam olarak uymak
 • Hem mesleğe hem de topluma örnek oluşturarak, koçluk mesleğine tam bağlılık
 • Koçluk mesleğini en olumlu yansıtacak şekilde en yüksek standartlara uymak
 • Yapılan her etkileşimde tam olarak bulunmak
 • Her ülkenin, belediyenin ve yerel yönetim organının yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerini tanımak ve bunlara uymak
 • Eğitmenler, servis sağlayıcılar, koçlar ve eğitimdeki koçların öğrenmesi, etik olarak üstün olması ve en yüksek düzeyde profesyonel koç olma çabası için güvenli bir alan sağlamak
 • Çeşitliliği kucaklamak ve kapsamak ve küresel paydaşların zenginliğine değer vermek

ICF ETİK EĞİTİMİ

 • KENDİNİZİN GENELDE İŞ veya ÖZEL YAŞAMINIZDA ETİK DAVRANDIĞINIZI DÜŞÜNÜR MÜSÜNÜZ?
 • ETİK DAVRANIP, DAVRANMADIĞINIZ KONUSUNDA HİÇ TEREDDÜTE DÜŞTÜĞÜNÜZ VEYA KENDİNİZİ SORGULADIĞINIZ OLDU MU?
 • KİŞİSEL ETİK TANIMINIZ NEDİR?

DURUMSAL ETİK VAKALAR

VAKA 1

Bir sosyalleşme toplantısındasınız ve tanıştığınız bir sosyal hizmet uzmanı, bir müşterinin işini kaybettiği ve işsizlik tazminatı için başvurduğu ve her hafta daha fazla strese girdiği bir durumu bir koçun nasıl ele alacağını sorar. Üniversitede psikoloji okuduğunuz için, ona koçluk yapabileceğinizi ve onun depresyonuna yardım edebileceğinizi açıklarsınız.

EVET veya HAYIR

Hayır. İlk olarak koçluk anlaşmanızı yaptığınızda koç olarak mı, psikolog olarak mı hizmet vereceğinizi açıkça ifade etmiş olmanız gerekiyor.  Psikolog veya psikoloji alanında eğitim almış bir kişi olsanız da sizin hizmet alanınız koçluktur. Anlaşmanız bunu söyler, ona bağlı kalın.

VAKA 2

Yeni müşteriniz onunla ve arkadaşlarıyla yemeğe gitmenizi istiyor. Ona karşı hislerinizin olabileceğini fark ediyor ve onu farklı bir bağlamda tanımak istiyorsunuz. Daveti kabul edebilir misin?

EVET veya HAYIR

Hayır. Böyle bir daveti ancak koçluk ilişkiniz bittikten sonra kabul edebilirsiniz. Koçlar olarak müşterimizle ilişkimizin sınırlarına duyarlı olmalıyız. Duygularımızda değişiklik olduğunu görüyorsak koçluğu sonlandırmamız en uygunudur.

VAKA 3

Bir koçluk konferansına katıldınız ve broşürler çok faydalıydı. Materyaller üzerinde telif hakkı sembolü olmadığını fark ettiniz ve bunun, bunları nereden aldığınızı belirtmeden web sitenizde kullanabileceğiniz anlamına geldiği yorumunu yapıyorsunuz.

EVET veya HAYIR

Hayır. Materyal üzerinde herhangi bir telif yasağı olmaması onu alıp kullanmamıza izin verildiği anlamına gelmez. Yazarı arayıp ondan izin almak tavsiye edilir, bu belki saygının da gereğidir. Bunun dışında bu bir kitaptan alıntıysa belki yayıncıdan da izin almayı gerektirebilir. Sadece kendi yazdığımız bir şeyi sahiplenmeliyiz. Bazen bu sadece etiğin değil yasaların da konusu olabilir.

VAKA 4

Müşterilerinize, size müşteriye dönüşen birini gönderdikleri zaman, gönderen kişilere 200 TL’lik bir teşekkür ücreti gönderdiğinizi söylüyorsunuz. Bu ücreti ödemek etik mi?

EVET veya HAYIR

Evet, eşitlik ilkesine dayanan bir koçluk hizmeti vermenizi engellemediği sürece para verebilir ya da alabilirsiniz.

VAKA 5

Potansiyel bir müşteri size başka bir koçun yaklaşımı hakkında soru soruyorsa ve onun stili hakkında olumsuz yorumlar duymuşsanız, dürüst olmanız ve duyduklarınızı söylemeniz kabul edilebilir mi?

EVET veya HAYIR

Evet, etiktir. Ancak şunu düşünün. Doğrudan olarak elde etmediğiniz bir bilgiyi yaymak ister misiniz? Bu size dolaylı ulaşan bir bilgi ise başka kişilerin sözleri ve algılarına dayanarak konuşmak ister misiniz? Bu konuyu değerlendirmeniz gerekir. Bu bizim mesleğimiz için de zararlı olabilir. Hiç tanışmadığımız bir kişi hakkında olumsuz şeyler anlatmak doğru yaklaşım olmayabilir. İçinde olmak istediğimiz meslek bu mu? Yanıt etik olarak evet olsa da bu konuda daha derin düşünmekte yarar var.

VAKA 6

Bir meslektaşınız size geliyor ve ICF Etik Kurallarına göre şirketindeki koçların etik olmayan bir şeyler çevirdiğini düşündüğünü söylüyor.

Ne yapmalı? Kime söylemeli?

Bunun yanıtı evet veya hayır değil. Bazen etik konusunda farkındalık gerekir. Öncelikle konuyu görmezden gelip hiçbir şey yapmamazlık etmeyin. Harekete geçmelisiniz, bir şeyler yapmalısınız. Bazen kime söylemek gerektiğini bulmak durumundasınız. Belki patronuna gitmek veya daha da öncelikli olarak kişinin kendisiyle konuşmak uygun olabilir. İK ile görüşme yapılabilir. Son mercii ICF olabilir. Bir şeyler yapın ve uygun aksiyonu alın. Kaynaklarınızı kullanın, etik konusunda bilgili kişilere, ICF etik kurallarına başvurun.

Tamamlayıcı Etik CCE Kursu

ICF’nin ücretsiz çevrimiçi etik kursu, ICF Sertifikasının yenilenmesi için Etik’teki Sürekli Koçluk Eğitimi gereksinimini yerine getirmek için tasarlanmıştır.

Etik CCE Kursu

Tüm ICF Unvan sahiplerinin, ICF Kimlik Bilgilerini yenilemek için koçluk etiği alanında en az üç (3) Sürekli Koçluk Eğitimi (CCE) biriminin tamamlandığını göstermeleri gerekmektedir.

ICF, CCE programları ve ICF Bölüm etkinlikleri de dahil olmak üzere etikle ilgili eğitim almak için çeşitli yollar olduğunu kabul eder. Özel bir hizmet olarak, ICF Global ve ICF Etik Uygulama Topluluğu (CP) tamamlandıktan sonra üç (3) etik CCE birimini garanti edecek ücretsiz bir etik eğitim kursu geliştirmiştir. Etik gereksinimlerini karşılamaya ek olarak, bu kurs ICF Sertifikasının yenilenmesi için gereken 24 Temel Yetkinlik CCE ünitesinden üçünü (3) de sağlayacaktır.

Kursu tamamlamak için:

https://coachfederation.org/blog/from-the-toolbox-do-you-give-advice-to-your-clients


Her üç bileşenin de başarıyla tamamlanmasının ardından, bireyler e-posta yoluyla ICF Global’den tamamlama sertifikası alacaklardır. Adınız, yenileme sırasında tamamlandığını onaylamak için ICF Global’in veri tabanında da saklanacaktır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.