ICF Türkiye, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiş bulunan Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in bir şubesi olarak 2005 yılında kurulmuş, 24 Aralık 2009 tarihinde ise Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (UPDK/ICF Türkiye) ismiyle resmi kimliğine kavuşmuştur.

Ülkemizde koçluk mesleğinin güvenilirliğini  sürdürmek için programlar ve standartlar oluşturan ICF Türkiye olarak amacımız, koçluk mesleğinin toplumun ayrılmaz bir parçası haline gelmesini sağlamaktır.  Üyelerimiz bu amaca, profesyonel koçlukta en yüksek kaliteyi temsil ederek liderlik etmektedirler.

Başkanın Mesajı

ICF Türkiye’ye Hoşgeldiniz…

Derneğimizin 3 Şubat 2020 tarihli olağan Genel Kurulu’ndan aldığımız yetki ile 2 yıllık sorumluluk süremiz başladı. Öncelikle derneğimizi kuran, büyüten ve bugünlere getiren geçmiş dönem yönetim kurullarına, şahsım ve görevi birlikte üstlendiğimiz koç arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Charles Darwin’in söylediği gibi “Hayatta kalmayı, canlıların en güçlüsü veya en zekisi değil, değişime en iyi ayak uyduranı başarır.” Kurumlar da canlılar gibi gerekli değişimi gösterdikleri takdirde yaşlanmaz ve güçlenerek hayatta kalmaya devam ederler. Bizler, değişen dünya dinamikleri ve yıllar içinde edinilen kıymetli tecrübeler ile geçtiğimiz dönemde ICF Global tarafından duyurusu yapılan etik standartlarımız ve koç yetkinlik kriterlerimizdeki güncellemeler ile başlayan bu değişime, yapıcı ve aktif katkı sağlamak üzere görevi devraldık.

İki yıl sürecek görev süremizde; şeffaf, ulaşılabilir, katılımcı bir yaklaşım sergileyerek, teknoloji olanaklarından yararlanarak, üyelerimize ve topluma fayda sağlayacak projeleri devam ettirmeyi ve yenilerini hayata geçirmeyi önemsiyoruz.  Mesleğimizin güvenirliğini artırmak üzere İş Dünyası, Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer Koçluk Dernekleri ile ortaklıklar gerçekleştirmek, üyelerimiz ile güçlü ilişkiler kurmak, ICF Global’de gerçekleşen değişim ve yeniliklere paralel olarak yönetmeliklerimizi güncellemek, görev süremizde ele alacağımız başlıca konular arasında yer alacaktır.

Bu değişimi ancak sizlerin desteğiyle, ortak akılla ve tüm koçluk camiasını kapsayacak bir yaklaşım izleyerek gerçekleştirebiliriz. Hepinizi bu sürece katkıda bulunmaya  davet ediyorum.

Yolumuz aydınlık, keyifli ve verimli olsun.

Sevgilerimle,

2020-2022 Dönemi Yönetimi adına

Nuray Akmeriç, PCC, ORSCC