ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

“ICF Türkiye” ve “Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği”nden anlamlı işbirliği

ICF Türkiye ve TÜRGÖK işbirliğinde hayata geçirilecek “Sesten Gönüle” projesinde, üniversite yaşamına bu yıl adım atmış görmeyen gençlerin hayatına koçlukla dokunmak hedefleniyor. 35 TÜRGÖK üyesi görmeyen gencin koçluk hizmetinden yararlanacağı projenin ilk aşamasının, Şubat ayı içinde başlaması ve 3 ayda tamamlanması öngörülüyor. Projede gönüllü yer almak isteyen ICF Türkiye üyesi koçların, 15 Şubat 2021 tarihine kadar, https://www.icfturkey.org/sesten-gonule/

linkinde yer alan formu doldurarak başvurabilecekleri belirtildi.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in ülkemizdeki imtiyazlı kuruluşu ICF Türkiye, ülkemizdeki görmeyen bireyler için faaliyet gösteren önemli sivil toplum kuruluşlarından TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği) ile; görmeyen gençlerin hayatına koçlukla dokunup, geleceklerini aydınlatmayı amaçlayan gönüllü koçluk projesini hayata geçiriyor.

“Sesten Gönüle” adı verilen ve ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Akmeriç ile TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan’ın katıldığı bir törenle işbirliği protokolü imzalanan projede; üniversite yaşamına bu yıl adım atmış görmeyen gençlerin hayatına koçlukla dokunmanın hedeflendiği belirtildi.

Nuray Akmeriç: “Gültekin Yazgan’ı bir kez daha şükranla anıyorum. Proje, hem koçlarımıza hem de görmeyen gençlere büyük katkı sağlayacak.”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Akmeriç, ICF Global ve ICF Türkiye olarak temel var olma nedenlerinden birisinin, özellikle çocuklara, gençlere, kadınlara ve farklı nedenlerle dezavantajlı toplumsal kesimlere katkı sunmak olduğunu vurgulayarak: “Bu projede de, üniversiteye yeni başlamış görmeyen gençlere koçluk üzerinden katkı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ICF Türkiye manifestosunun altıncı maddesi, bir toplumun dayanıklılık ve değişim gücünü, bireylerinin dayanıklılık ve değişim gücünün belirlediğinin farkında olduğumuzun altını çiziyor. ICF Türkiye yönetimi olarak, toplumumuzdaki gençlerimizin dayanıklılığını artırmayı ve değişim güçlerinin farkında olmalarını sağlamayı en temel görevimiz olarak görüyoruz. Ayrıca,  TÜRGÖK’ün, görmeyenlerin eğitim düzeyinin, kalitesinin ve kültürel donanımının artırılması gibi çok hayati ve net bir hedef üzerine kurulmuş olması, ICF Türkiye olarak bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bu vesileyle, 2012 yılında aramızdan ayrılan, Altı Nokta Körler Derneği’nin de kurucuları arasında yer alan, eğitimci, yazar ve avukat Gültekin Yazgan’ı bir kez daha şükranla anıyorum. Ve yeri gelmişken hatırlatmak isterim; Yazgan’ın, engel tanımayan yaşam mücadelesini anlattığı “Kör Uçuş” isimli bir kitabı bulunuyor. Eşsiz bir yaşam deneyimi sunan bu otobiyografik kitap herkese büyük fayda sağlayacaktır. Ortak projemizin ise, hem projeye gönüllü katılacak koçlara hem de görmeyen gençlere büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Bu görevi yerine getirmemize alan açtığı için Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği yönetimine teşekkür ederiz.” dedi.

Tülay Yazgan: “Gönüllülük çerçevesinde yapılan bu çalışmanın başarısı, farklı görmeyen gruplar ile de çalışmanın önünü açacaktır.”

TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan ise, kütüphane olarak hedefleriyle, koçluk mesleğinin önemli bir paralellik arz ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye) ile yaptığımız bu projenin TÜRGÖK olarak anlamlı ve çok verimli bir çalışma olduğuna inanıyoruz. Projede gönüllü profesyonel koçlar sayesinde üniversiteye girme hakkını kazanmış görmeyen genç üyelerimiz, özgüvenilerini kazanacak, motive olacak, ilişki kurma ve sosyalleşmek bakımlarından da gelişeceklerdir. Gönüllülük çerçevesinde yapılan bu çalışmanın başarısı, farklı görmeyen gruplar ile de çalışmanın önünü açacaktır. Projenin yolu açık olsun.”

Projenin ilk aşaması, üniversiteye yeni başlamış 35 genci kapsayacak ve 3 ay sürecek

ICF Türkiye ve TÜRGÖK ile gerçekleştirilecek projenin ilk aşamasında, üniversiteye yeni başlamış 35 TÜRGÖK üyesi görmeyen gencin koçluk hizmetinden yararlanacağı vurgulandı. Şubat ayı içinde başlaması planlanan projenin ilk aşamasının, 2 haftada bir yapılacak 6 seans sonrası, 3 ayda tamamlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Projede gönüllü olarak yer almak isteyen koçlardan aranacak nitelikler

Gönüllü Projede yer alacak koçların, “ICF Türkiye aktif üyesi olması”, “ACC, PCC veya MCC seviyesinde geçerli ICF unvanına sahip olması”, “en az 125 saat temel koçluk eğitimi almış olması”, “Koçluk ile ilgili ilk eğitime en az 4 yıl önce başlamış olması”, “eğitim ve deneyim belgelerini sunmaya hazır olması” gerektiği ifade edildi.

Dijital platformlar üzerinden ve eşitlik ilkesi gereği sadece ses ile gerçekleştirilecek

Covid-19 pandemisi nedeniyle projenin, dijital platform ve/veya telefon üzerinden yürütüleceği ve eşitlik prensibi gereği, görüşmelerin sadece ses üzerinden yapılacağının altı çizildi.

“Sesten Gönüle” projesine gönüllü olmak isteyen ICF Türkiye üyesi koçların, 15 Şubat 2021 tarihine kadar, https://www.icfturkey.org/sesten-gonule/ linkinde yer alan formu doldurarak başvurabilecekleri belirtildi.

ICF Hakkında: Kuruluş amacı profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmek olan ICF Global (Uluslararası Koçluk Federasyonu), 1995 yılından bu yana koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmeye devam ediyor. Koçluk mesleğinin standartlarını belirleyerek ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak pek çok ülkede çalışmalar yürüten ICF’in Türkiye’deki imtiyazlı kuruluşu ICF Türkiye de ülkemizde programlar ve standartlar oluşturarak koçluk mesleğinin güvenilirliğini sürdürmeye devam ediyor. https://www.icfturkey.org/

TÜRGÖK Hakkında: Görmeyenlerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden, Türkiye’nin ilk ve tek görmeyenler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturmaktadırlar. Kitaplığın temel amacı, görmeyen bireylerin eğitim düzeyinin, kalitesinin ve kültürel donanımının arttırılarak; yaşam kalitesinin yükselmesine  yardımcı olmaktır. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği, Türkiye’nin her yerine ve ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz hizmet vermektedir. Hizmet ulaştırdığı  görmeyen  üye sayısı 6000’i aşmaktadır. https://www.turgok.org

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.