by ICF Türkiye ICF Türkiye

Değerli ICF Türkiye Üyeleri,

ICF Türkiye olarak, TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) ile görme özürlü gençlere yönelik, “Sesten Gönüle” gönüllü koçluk projesinin 2. Dönemine başlayacak olmaktan dolayı mutluyuz.

ICF Türkiye üyeleri olarak sizleri, bu gönüllü koçluk yolculuğuna davet ediyoruz.
TÜRGÖK, görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden, Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturmaktadırlar. Kitaplığın temel amacı, görme özürlü ve az gören bireylerin eğitim düzeyinin, kalitesinin ve kültürel donanımının arttırılarak; yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olmaktır.

11 yaşında görme yeteneğini kaybeden, Altı Nokta Körler Derneği’nin kurucularından eğitimci, yazar ve avukat Gültekin Yazgan tarafından kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Türkiye’nin her yerine ve ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz hizmet vermektedir. Hizmet ulaştırdığı görme özürlü üye sayısı 6000’i aşmaktadır.

TÜRGÖK ile gerçekleştirilecek projenin ikinci döneminde, Üniversite Mezunu, işe girmiş veya iş arayan,20-32 yaş arası TÜRGÖK üyesi görme özürlü 30 genç, ICF Türkiye Üyesi koçlardan 6 seans ücretsiz koçluk hizmeti alacaktır.

İki haftada bir yapılacak 6 seans ile, Nisan 2022-Temmuz 2022 arası tamamlanması öngörülmektedir.

Projede yer alacak koçların;

  • ICF Türkiye aktif üyesi olması,
  • ACC, PCC veya MCC seviyesinde geçerli ICF unvanına sahip olması,
  • En az 125 saat temel koçluk eğitimini tamamlamış olması,
  • Koçluk ile ilgili ilk eğitime en az 4 yıl önce başlamış olması,
  • Türgök Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan’ın katılacağı “Proje Bilglendirme” toplantısına mutlaka katılması,
  • Süpervizyon toplantılarına katılması,
  • Eğitim ve deneyim belgelerini sunmaya hazır olması gerekmektedir.

Değerli ICF Türkiye üyeleri,

TÜRGÖK ve Altı Nokta Körler Derneği gibi, görme özürlü bireylere büyük faydalar sağlayan sivil toplum örgütlerini kuran Gültekin Yazgan’ın, engel tanımayan yaşam mücadelesini anlattığı “Kör Uçuşu” adında bir de kitabı bulunuyor. Bu kitabın ve doğal olarak Gültekin Yazgan’ın hayatının, koçluk mesleğini icra eden hepimize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Koçluk görüşmelerinin dijital platform ve /veya telefon üzerinden yürütülmesi önerilmektedir. Ek olarak eşitlik prensibi gereği görüşmelerin sadece ses üzerinden yapılması gerekmektedir.

Üniversite Mezunu, işe girmiş veya iş arayan, 20-32 yaş arası TÜRGÖK üyesi görme özürlü gencin hayatına koçlukla dokunup, geleceklerini aydınlatarak, hayata bir iz bırakma fırsatını yakalamak ve “Sesten Gönüle” projesinde gönüllü olmak için, 08 Nisan 2022, Cuma saat 18:00’e kadar, aşağıda yer alan formu doldurmanızı rica ediyoruz.

Sorularınız için sestengonule@icfturkey.org adresine mesaj gönderebilirsiniz.

TÜRGÖK hakkında detaylı bilgiye www.turgok.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Proje Lideri; İlkay Öğrenci, PCC