by ICF Türkiye ICF Türkiye

Değerli ICF Türkiye Üyeleri,

ICF Türkiye olarak, TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı) ile, görme engelli gençlere yönelik, “Sesten Gönüle” adını verdiğimiz bir gönüllü koçluk projesini hayata geçiyoruz.

ICF Türkiye üyeleri olarak sizleri, bu yıl ilk kez deneyimleyeceğimiz bu gönüllü koçluk yolculuğuna davet ediyoruz.

TÜRGÖK, görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden, Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturmaktadırlar. Kitaplığın temel amacı, görme özürlü ve az gören bireylerin eğitim düzeyini, kalitesini ve kültürel donanımını artırarak; yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olmaktır.

11 yaşında görme yeteneğini kaybeden, Altı Nokta Körler Derneği’nin kurucularından eğitimci, yazar ve avukat Gültekin Yazgan tarafından kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Türkiye’nin her yerine ve ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz, sesli ve kabartma  olarak, ayrıca ödünç kabartma kitap göndererek hizmet vermektedir. Aktif olarak hizmet ulaştırdığı  görme özürlü üye sayısı 6000’i aşmaktadır.

TÜRGÖK ile gerçekleştirilecek projenin ilk aşamasında, çoğu 2020 yılında üniversite sınavını kazanmış 35 TÜRGÖK üyesi görme özürlü genç, ICF Türkiye Üyesi koçlardan 6 seans ücretsiz koçluk hizmeti alacaktır

İki haftada bir yapılacak 6 seans ile Şubat 2021-Haziran 2021 arası,  tamamlanması öngörülen ilk aşamanın sonuçlarının değerlendirilmesini takiben; tarafların ortak kararı ile proje diğer TÜRGÖK üyelerine de yaygınlaştırılabilecektir.

Projede yer alacak koçların;

  • ICF Türkiye aktif üyesi olması,
  • ACC, PCC veya MCC seviyesinde geçerli ICF unvanına sahip olması,
  • En az 125 saat temel koçluk eğitimini tamamlamış olması,
  • Koçluk ile ilgili ilk eğitime en az 4 yıl önce başlamış olması,
  • ICF Türkiye Proje ve Araştırmalar Kurulu ve TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan’ın 17.02.2021, saat 12.00-13:30 arası düzenleyeceği proje bilgilendirme toplantısına mutlaka katılması,
  • Nisan ve Haziran aylarında yapılacak olan süpervizyon toplantılarına katılması,
  • Eğitim ve deneyim belgelerini sunmaya hazır olması gerekmektedir.

TÜRGÖK ve Altı Nokta Körler Derneği gibi, görme özürlü bireylere büyük faydalar sağlayan sivil toplum örgütlerini kuran Gültekin Yazgan’ın, engel tanımayan yaşam mücadelesini anlattığı “Kör Uçuş” adında bir de kitabı bulunuyor. Bu kitabın ve doğal olarak Gültekin Yazgan’ın hayatının, koçluk mesleğini icra eden hepimize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Covid-19 pandemisi sırasında koçluk görüşmeleri dijital platform ve /veya telefon üzerinden yürütülmekte olup; ek olarak eşitlik prensibi gereği görüşmelerin sadece ses üzerinden yapılması gerekmektedir.

Üniversite yaşamına bu yıl adım atmış görme özürlü gençlerin hayatına koçlukla dokunup, geleceklerini aydınlatarak, yaşamlarına bir iz bırakma fırsatını yakalamak ve “Sesten Gönüle” projesinde gönüllü olmak için, 15 Şubat 2021, Pazartesi saat 18:00’e kadar, aşağıdaki linkte yer alan formu doldurarak yapabilirsiniz.

Projeye başvuru linki: https://forms.gle/E6UBiUrTWQBQrXh4A

Sorularınız için sestengonule@icfturkey.org  adresine mesaj gönderebilirsiniz.

TÜRGÖK hakkında detaylı bilgiye https://www.turgok.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Proje Liderleri; Oya Fadıloğlu, İlkay Öğrenci