Birçokları için koçluk liderlik becerilerini geliştirirken iş ve yaşam ile ilgili görüşlerini önemli ölçüde geliştiren yaşam değiştiren bir deneyimdir. Koçluk, insanların yaratıcılığın ve üretkenlik kaynaklarının kilidini açarak potansiyellerine dokunmalarına yardımcı olur.

Koçlarla hizmeti alan kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydalar bildirmişlerdir:

blank

Olumlu değişim yaratın ve olağanüstü sonuçlar elde edin.

ICF’in (Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun) yolculuğunuza koç olarak başlamanıza yardımcı olmasına izin verin.

1. Sorular sorun

Şu anda, koçluk hiçbir ülke tarafından düzenlenmemektedir. Ancak, profesyonel bir koç olma konusunda ciddiyseniz, ilk adımınınız koça özel bir eğitim almak olması gerekiyor.
Profesyonel koçlar, sektörün önündeki 1 numaralı engelin kendilerini koç olarak nitelendiren eğitimsiz bireyler olduğunu söylüyor.(Kaynak: 2016 ICF Küresel Koçluk Çalışması)
Koç olmak için eğitim almak, sektörde güvenilirlik sağlayacak ve profesyonel ağınızı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Koç olmak için eğitime yatırım yapmadan önce kendinize aşağıdaki soruları sorun:

blank

Birçok insan nasıl “Yaşam Koçu” veya “Yönetici Koçu” olacakları konusunda araştırma yapar çünkü onlara “harika tavsiyeler verdikleri” söylenmiştir. Ancak, koçlar tavsiye verme işinde değildirler.
Koçluk müşteri tarafından yönlendirilir. Bir koç olarak, aşağıdakilerden sorumlu olacaksınız:

 

 

 

  • Müşterinin ulaşmak istediklerini keşfetmek, açıklığa kavuşturmak ve uyum sağlamak.
  • Müşterinin kendini keşfetmesini teşvik etmek.
  • Müşterinin ürettiği çözümler ve stratejiler ortaya çıkarmak.
  • Müşteriyi sorumlu ve hesap verebilir kılmak.

 

blank

Koçluk yapmayı öğrenmek, kariyerinizi koçlukta oluşturmanın ilk adımıdır. Bir iç koç (bir kurum içinde çalışan ve iş tanımlamanızda özel koçluk sorumlulukları olan profesyonel bir koç) olmadığınız sürece koçluk niş alanınızı tanımlamanız, kişisel markanızı geliştirmeniz, hizmetlerinizi pazarlamanız ve müşteri tabanınızı oluşturmanız gereklidir. Bu materyal, koçluk eğitimi sırasında ele alınmadığından, bir koçluk işi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz eğitim ve becerileri edinmeniz size bağlı olacaktır.
ICF üyesi olmak, koçlara, pazarlama ve işlerini büyütme konusunda fırsatlar sunar.

 

2.Koçluk Eğitimi Alın

ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu), koç eğitimi veren programları akredite eder. Koç olmak için belli bir okulun eğitimini önermiyoruz. (Koçluk uygulamacıları için sürekli profesyonel gelişim sunuyoruz.)
ICF tarafından onaylanan bir koçluk eğitimi titiz bir inceleme sürecinden geçmiştir ve müfredatının ICF’nin koçluk tanımı, Temel Yeterlilikler ve Etik Kuralları ile uyumlu olduğunu göstermiştir. ICF onaylı bir koçluk eğitimi seçerek, kaliteli bir eğitim aldığınızdan emin olabilirsiniz.
ICF onaylı koç eğitimi aynı zamanda ICF Üyeliği ve Unvanlama gerekliliklerini yerine getirmenize yardımcı olacaktır.
ICF onaylı bir koçluk eğitim programını bulmak için, www.icfturkey.org/egitim-programlari/egitim-programlarina-gozat/

3. ICF’ye Katılın

Uluslararası Koçluk Federasyonu, dünyanın en büyük profesyonel eğitimli koç organizasyonudur.

Bir ICF Üyesi olmak için, ICF standartlarını karşılayan en az 60 saatlik koça özgü eğitimi tamamlamanız gerekir. Bunu başarmanın en iyi yolu, ICF tarafından onaylanmış koçluk eğitimine kaydolmaktır.

Bir ICF Üyesi olarak, kendinizi dünyanın en büyük profesyonel eğitimli koç topluluğunun bir parçası olarak tanımlayarak anında güvenilirliğin keyfine varacaksınız. Ayrıca, olabileceğiniz en iyi koç olmanıza yardımcı olacak yerel ve küresel ağ oluşturma olanaklarına, en gelişmiş iş geliştirme ve pazarlama eğitimine ve çeşitli araştırma ve kaynaklara erişebileceksiniz.

www.icfturkey.org/uyelik/uye-ol

4. ICF Unvanı Kazanın

Koçluk işinizi geliştirme konusunda ciddiyseniz, koçluk eğitiminden sonra bir ICF Unvanı almaya çalışın. 20.000’den fazla koç ICF Unvanına sahiptir. Bu uygulayıcılar koçluk sektöründe en iyileri temsil eder.

ICF Unvanı, dünyaca tanınmış tek profesyonel koçluk sertifikasıdır. Bir ICF Unvanına sahip koçlar, bilgilerini, becerilerini ve yüksek etik ve profesyonel standartlara bağlılıklarını gösterir.

ICF akredite bir koçluk eğitim programı, ICF Unvanınızın eğitim gereksinimini dikkate alacaktır.

ICF Unvan sahipleri, sıkı eğitim ve tecrübe gerekliliklerini yerine getirmiş ve koçluk mükemmelliğine olan bağlılıklarını göstermiştir. Bir ICF Unvanı kazanmak için, bir koç olarak:

  • ICF’nin standartlarını karşılayan, özel koçluk eğitimini tamamlamalısınız.
  • Belirlenmiş sayıda koçluk deneyimi süresi elde etmelisiniz.
  • Mentor Koç ile iş birliği yapmalısınız.
  • ICF’nin koçluk tanımına, Etik Kurallarına ve Temel Yeterliliklere ilişkin uygun anlayışı ve ustalığı göstermelisiniz.

blank

 

Koçluk Yolculuğuna hazır mısınız?

Yol boyunca yardım için bize ulaşın