ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

ICF Türkiye, “ICW’21”de “Zor Zamanları Aşma”yı konuştu…

ICF Türkiye, tüm dünyada 1999 yılından bu yana her yıl Mayıs ayında kutlanan “Uluslararası Koçluk Haftası (ICW’21)”nı bu yıl pandemi nedeniyle dijital platformlarda kutladı. “Zor Zamanları Aşmak” temalı hafta kapsamında, iş, sanat, akademi, sağlık, sivil toplum ve koçluk dünyasından yerli yabancı birçok ünlü ismin katıldığı, hayatın farklı alanlarıyla ilgili paneller gerçekleştirildi.  

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in ülkemizdeki imtiyazlı kuruluşu ICF Türkiye, 1999 yılından bu yana her yıl Mayıs ayında tüm dünya ile birlikte kutlanan Uluslararası Koçluk Haftası (ICW’21)’nı, pandemi süreci nedeniyle, geçen yıl olduğu gibi dijital etkinliklerle kutladı. 17-18 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşen ve “Zor Zamanları Aşmak” temalı koçluk haftasında; iş, sanat, akademi, sağlık, sivil toplum ve koçluk dünyasından yerli yabancı birçok ünlü ismin katıldığı, hayatın farklı alanlarında zor zamanları odağına alan paneller gerçekleştirildi.

“Sesten Gönüle Dayanışma” ve “İş Dünyasında Koçluk”

Koçluk haftası etkinliklerinin ilk günü, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan ve ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Akmeriç (PCC)’in katıldığı, “Zor Zamanlarda ‘Sesten Gönüle’ Dayanışma” oturumu ile başladı. Panelde, ICF Türkiye ile TÜRGÖK iş birliğinde gerçekleşen ve 35 TÜRGÖK üyesi görmeyen gencin koçluk hizmetinden yararlandığı “Sesten Gönüle” projesi de değerlendirildi.

Ardından, İlişki Sistemleri ve Yönetici Koçu, Danışman ve Fasilitatör Arzum Akduran Köseoğlu (MCC) moderatörlüğünde, iş dünyasında özgün koçluk uygulamalarının ele alındığı, Dolmabahçe Rotary Kulübü Başkanı Ayşegül Davutoğlu (PCC), FNSS Genel Müdürü ve Yönetim Danışmanı Mehpare Alp (PCC), Euphoria Hotels & Resorts Grup Oteller Koordinatörü Tevfik Yılmaz ve ÖZ-KAN Makina Genel Müdürü Ümit Şevik’in katıldığı, “İş Dünyasında Koçluk” paneli gerçekleştirildi.

“ICF Türkiye Profesyonel Koçluk Algı Araştırması 2021”

17 Mayıs Pazartesi günkü etkinlikler, PDRInSight Genel Müdürü Elvin Coşkun, ICF Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Feyza Ramazanoğlu (ACC) ve Yunus Emre Şentürk (PCC)’ün katıldığı, “ICF Türkiye Profesyonel Koçluk Algı Araştırması 2021”in sonuçlarının paylaşıldığı oturum ile devam etti. Panelde, koçluk ile ilgili toplumumuzdaki olumlu, olumsuz algıları net olarak görebilmeyi, olumsuz olanların kaynağını saptamayı ve olumluya nasıl çevrilebileceğini, olumlu tarafların nasıl güçlendirilip genişletilebileceğini öğrenmek amacıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları değerlendirildi. Araştırmanın, ICF Türkiye-PDR InSight iş birliğiyle, 1-30 Nisan 2021 arasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Müzik, tiyatro, sanat ve Koçluk

Koçluk Haftası’nın ilk gününe, müzik, tiyatro ve genel olarak sanat damgasını vurdu. Belirlenen tema ve düşünceler üzerinden doğaçlama yöntemiyle müzikal üretim yapan Sosyal Müzik isimli platform, ICF Türkiye ve Koçluk Haftası için hazırladığı Koçluk Şarkısı isimli özel parçayı paylaşırken; Aim Coaching tarafından “Koçum Benim” isimli tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. Ayrıca, Sanatçı, Eğitmen, Oyuncu ve Sanatçı Koçu Süeda Çil ile ICF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Narınç Ataman (MCC)’ın katıldığı, “Zor Zamanlarda Sanat ve Koçluk” oturumu düzenlendi.

Zor Zamanlarda Gestalt Yaklaşımı

Etkinliklerin ilk günü, Gestalt Coaching Programı İstanbul ve Toronto Kurucusu, Eğitim Direktörü Dorothy E. Siminovitch (PhD-MCC), MareFidelis Kurucusu ve Baş Danışmanı Dost Deniz (MBA-MCC)’in katıldığı “Zor Zamanlarda Gestalt Yaklaşımı” oturumu ve ardından gerçekleşen ICF Standards & Credentials Başkan Yardımcısı Carrie Abner’in, “ICF Unvan ve Standartlarının Önemi” konuşması ile sona erdi.

Meliha Okur: “Zor Zamanlarda Ekonomi ve Koçluk”

Uluslararası Koçluk Haftası’nın ikinci günü ise, yine sanatla başladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçısı ve profesyonel koç Zeynep Alnıaçık Ulutaş’ın müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından, ICF Türkiye Pazarlama Kurulu Üyesi Beyza Erdem Balcı (PCC) moderatörlüğünde, Gazeteci Meliha Okur ve FOX TV’de birlikte program yaptığı sunucu Merve Yıldırım’ın katıldığı, “Zor Zamanlarda Ekonomi ve Koçluk” oturumu ile devam etti. Panelde, ekonomi, işsizlik, kadın emeği, koçluk ve yaratıcılık gibi konular ele alındı.

Koçluğun Kelebek Etkisi

ICF Türkiye’nin STK işbirlikleriyle hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerinin ele alındığı “Koçluğun Kelebek Etkisi” paneli, haftanın önemli etkinliklerinden birisi oldu. Moderatörlüğünü ICF Türkiye Üye İlişkileri Kurulu Üyesi Mürşide Demirkol’un yaptığı panelde; Türk Eğitim Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, GelecekDahaNet, Öğretmen Akademisi Vakfı, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu ve BizBizze sivil toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirilen ICF Türkiye sosyal sorumluluk projelerinin katılımcıları, yaşadıkları koçluk deneyimlerini paylaştılar.

Zor Zamanlarda Bütünsel Sağlık

Etkinliğin ikinci gününde, BRAAS Çatı Sistemleri Türkiye CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Daniş Navaro’nun “İnsan-sonrası dünyaya doğru zamanı ve bireyi anlamak” konuşması; Evrensel Ağız ve Diş Sağlığı Kurucusu Zerrin Işık Tüfekçi moderatörlüğünde, Altınbaş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Necmettin Ünal’ın katıldığı, “Zor Zamanlarda Bütünsel Sağlık” paneli; ICF Türkiye Antalya Temsilcisi Asena Taniş Ulugergerli, Ege Bölge Temsilcisi Çakır Dilek Yunar, İç Anadolu Bölge Temsilcisi Ece Özkan Akan (PCC), Çukurova Bölge Temsilcisi Deniz Balıkçı (PCC)’nın katıldığı, “ICF Türkiye Bölge Temsilcilikleri Koçluk Faaliyetleri”nin tanıtıldığı oturum ve Denge Merkezi Kurucusu Dr. Zerrin Başer (MCC) ve Erickson Coaching International Kurucusu Marilyn Atkinson katıldığı, “Koçluk Yaklaşımı ile Zor Zamanları Aşmak” oturumu düzenlendi. Oyuncu, Sunucu ve İçerik Üreticisi Demet Tuncer’in, şarkılar ve tiyatral anlatımla süsleyerek yaptığı “Sil Baştan Yeni Hayat” koçluk hikayesi konuşması günün son oturumu oldu.

Deal Room platformunda gerçekleşen ICW’21, ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Akmeriç (PCC)’in kapanış oturumu ile sona erdi.

Neden “Zor Zamanları Aşmak”?

ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Akmeriç Uluslararası Koçluk Haftası ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “ICF Türkiye olarak temel misyonlarımızdan birisi, koçluk mesleğinin uluslararası etik standartlara göre icra edilmesine katkı sunmaksa; bir diğeri ise, sosyal fayda içeren projelerle toplumumuza katkı sunmaktır. 1999’dan bu yana her yıl Mayıs ayında tüm dünyada Uluslararası Koçluk Haftası kutlanıyor ve bu etkinliklerin temel amaçlarından birisi, belirlenen tema ile ilgili ülkenin en önemli gündemine dikkat çekmektir. Bu seneki temayı bu nedenle “Zor Zamanları Aşmak” olarak belirledik ve sanat, ekonomi, iş dünyası sağlık, akademi dünyası, sosyal sorumluluk gibi alanlarda zor zamanların nasıl aşılabileceğini ele aldık. Konuşmacılarımızın her biri, alanlarının en yetkin isimleri arasından seçildi. 2020 başında göreve gelen ICF Türkiye Yönetim Kurulu olarak, ilke ve niyetlerimizi tüm koçluk camiasına duyurmak amacıyla, kısaca 4D olarak adlandırdığımız, 8 maddeden oluşan bir manifesto hazırlamıştık ve manifestonun özünü oluşturan ve sağlıklı değişimin gereksinimleri olan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını, geçen yılki Uluslararası Koçluk Haftası’nın teması olarak belirlemiştik. Görüldüğü gibi ICW etkinliklerinin temel amacı, döneminin en hayati gündemini belirleyip, bu konuda farkındalık yaratmaktır.”

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.