ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

ICF Türkiye, 6 Mayıs Koçluk Günü’nde, Covid-19 gündemini de içeren bir manifesto açıkladı…

ICF Türkiye, tüm dünyada kutlanan Koçluk Haftası nedeniyle her yıl düzenlediği etkinlikleri, COVID-19 sürecinin etkilerini göz önünde bulundurarak, bu yıl

dijital ortamda düzenliyor. Bugün gerçekleşen 6 Mayıs Koçluk Günü etkinliğinde ise, kısaca 4D olarak adlandırılan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını ve Korona gündemini de içeren bir manifesto duyuruldu. Ayrıca aynı başlıklar altında, bireyler ve toplum için koçlara düşen görevler, gerçekleştirilen paneller eşliğinde değerlendirildi.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Türkiye, ICF Global tarafından belirlenen ve her yıl Mayıs ayının ilk haftası kutlanan “Uluslararası Koçluk Haftası”nı, bu yıl dönemin koşullarına uygun olarak, dijital ortamda yapılacak bir dizi etkinlik ile kutluyor. Bugün gerçekleşen 6 Mayıs Koçluk Günü etkinliğinde ise, kısaca 4D olarak adlandırılan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını ve Korona gündemini de içeren ICF Türkiye’nin “Manifestosu” duyuruldu. Ayrıca aynı başlıklar altında, bireyler ve toplum için koçlara düşen görevler, gerçekleştirilen paneller eşliğinde değerlendirildi.

4 Mayıs açılış: “Değişen Dünya Dinamiklerinde Koçluk Eğitimleri”

4-10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hafta kapsamında, 4 Mayıs Pazartesi Günü, ICF Temel Yetkinlikleri, Etik Kurallar ve ICF koçluk tanımları ile ilgili kapsamlı koçluk eğitimi (ACTP) veren 16 adet koçluk programının katılımı ile açılış yapıldı. Açılışta “Değişen Dünya Dinamiklerinde Koçluk Eğitimleri” başlıklı bir panel düzenlendi ve koçluk program yöneticileri, Manifesto’nun kapsayıcılığına işaret edip,sektöre umut verdiğini belirterek, sektörle ilgili önemli sorular hakkında da değerlendirmeler de bulundular. Normalleşme döneminde yaşanacaklar, değişen dünya düzeninde koçluk mesleğine düşecek görevler, koçluk mesleğinin yeni dinamikleri, etik kuralların öneminin artması, yeni dönemle birlikte önemi artan koçluk mesleğinin riskleri ve sorumlulukları ele alındı. ICF Türkiye ev sahipliğinde tüm program yöneticileri, bu yeni dönemde mesleğin Türkiye’deki gelişimi için de yeni iş birliklerini de masaya yatırdılar. Yaklaşık 500 kişinin katılımıyla gerçekleşen panelde ayrıca koçlar, katılımcılar tarafından gelen sorulara cevap verdiler.

6 Mayıs Dünya Koçluk Günü: ‘Koçluk toplumu dönüştüren bir meslek grubu ve ekonomik olarak giderek büyüyen bir sektör’

Uluslararası Koçluk Günü olarak kutlanan 6 Mayıs Çarşamba günü ise, Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası koçluk derneklerinin (ICF Türkiye-Nuray Akmeriç, EMCC-Evrim Yerli, AC-Umut Ahmet Tarakçı) başkanlarının katılımı ile “Küresel Bakış Açısıyla Koçluğun Geleceği” başlıklı bir panel ile başladı. Başkanlar,  ICF Türkiye Manifestosunu oluşturan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını; dünya, Türkiye, koçlar ve danışanlar açısından değerlendirdiler. Türkiye’nin dayanıklı ve esnek bir ülke olduğunun, insan sevgisi ve merhamet duyguları ile dengeyi sağladığının ve dayanışmanın ise dünyada daha toplumsal ve örgütlü olduğunun altını çizen Başkanlar; mesleğin algıları ve sektörün gelişimi açısından dayanışmanın önemli olduğunu, etik ve gerçekler arasında dengeyi sağlayarak sektörü büyüteceğini ifade ettiler. 2011 yılında 1 milyar dolarlık bir sektörün, bugün 15 milyar dolarlara ulaştığının ve ekonomiye katkısının da büyük olduğunun altı çizilerek; “Hem kendimizde hem de hizmet sunduğumuz alanlarda dayanıklılığı artırarak, dengeyi sağlayarak, yaşadığımız toplumu da dönüştürecek olan önemli bir meslek grubuyuz.” şeklinde ortak görüşler paylaşıldı. Panelde ayrıca başkanlar, meslek, sektörleri ve toplumun gelişimi için yapacakları ortak projeler ve adımları da paylaşarak, birçok sektöre örnek oldular.

Başkanların yer aldığı panelin ardından 2020-2022 yönetim dönemi için belirlenen Manifestosu’nun esaslarını oluşturan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” başlıkları altında 4 ayrı panel düzenlendi.

Dayanışma

“Dayanışma” panelinde; ICF Türkiye’nin birlikte projeler yürüttüğü ve dayanışma ruhu ile ilerlediği vakıf ve dernekler ile Çakır Dilek Yunar moderatörlüğünde bir söyleşi gerçekleştirildi. 500’ü aşkın katılımcının katıldığı ve BizBizze-Özden Anık Tekir, ÇYDD-Lale Platin, Gönül Çağdaş, Hakkı Yılmaz, Gelecek Daha Net-Serra Titiz, ODTÜ-Özlem Özdemir, ÖRAV-Arzu Atasoy, Anıttepe Rotary e-Fatma Çölaşan, Soroptimist-Nur Kavuncu, TED-Zuhal Saraç, Esra Altun’un katılımlarıyla gerçekleşen panelde konuşmacılar, çalıştıkları üniversite öğrencilerinde, kadınlarda, lise öğrencilerinde, eğitimci / öğretmenlerde, burslu öğrencilerde yapılan projeler öncesi ve sonrasında yapılan raporlamalarda karşılaştıkları büyük farklılıklardan bahsettiler.

Panelde, projeye katılanların; girişimcilik, öz farkındalık, kendini tanıma, takdir yetenekleri, özgüven, hedef koyma ve karar verme / uygulama gibi birçok alanda hayatlarında pencere açıldığını söyledikleri örnekler de paylaşıldı. Panel sırasında katılımcılara da sorular soruldu. %82’sinin koçluk mesleğiyle uğraşan, %62’sinin Sivil Toplum kuruluşu üyesi katılımcı kitlesiyle gerçekleşen panelin sonunda; ‘Projelerde Görev almak ister misiniz?’ sorusunun yanıtı %99 olumlu çıkması önemli bir ayrıntı oldu.

Dayanıklılık

Prof. Dr. Hanna Nita Scherler ve Ateş Ataseven; Zeynep Balcı moderatörlüğünde “Dayanıklılık” kavramını konuştu. Ben merkezcilikten, birlik bilincine geçmenin dayanıklılığı beslediğini belirten panelistler, Koronavirüs sürecinde hastalara geçmiş olsun dileklerini, vefat edenlere başsağlığı dileyerek bu dönemi tüm sahip olduklarımıza şükür etmek için bir fırsat olarak görmek gerektiğini söylediler.

Denge

Fatma Yıldız moderatörlüğünde düzenlenen, Dr. Zerrin Başer ve Dost Can Deniz ile “Denge” panelinde ise, bulunulan anda yaşamanın ve farkında olarak dengede kalmanın önemi ele alındı.

Dönüşüm

Günün son paneli olan “Dönüşüm”’de ise, Gülsün Zeytinoğlu ile Yonca Tokbaş, moderatör Arzum Akduran Köseoğlu’nun sorularına yanıt vererek; bu dönemdeki hayatlarındaki dönüşümlerden ve manifestoda yer alan dönüşümün kendilerindeki etkisinden bahsettiler.

8 Mayıs kapanış – “Değişime uyumlanma” ve “esneklik”

8 Mayıs Cuma günü ise saat esasına göre onaylanmış koçluk eğitimi (ACSTH) veren koçluk programlarının yöneticilerinin katılımı ile “Koçluk Eğitimleri ve Gelecek Planları” başlıklı panel ile kapanış yapıldı.

“Değişime uyumlanma” ve “esneklik”

ICF Türkiye Başkanı Nuray Akmeriç Koçluk Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Yeni ICF yönetimi olarak, değişime uyumlanma” ve “esneklik” olgularının, dünyanın içinden geçmekte olduğu bu zorlu dönem ve sonrası için, sürekliliğin ve kalıcı olmanın temeli olduğunun bilincindeyiz. Değişimin getirdiği zorluklarla birlikte uzmanlara başvurma ihtiyacının arttığı bu dönemde bireylerin, profesyonellerin ve yöneticilerin değişime dair yeni bakış açıları kazanmalarına, dayanıklılığını artırmalarına ve esneklik kazanmalarına yardımcı olmak üzere biz koçlara önemli görevler düşüyor.”

Akmeriç: “ICF üyelerinin, manifestonun esasları olan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge”, “Dönüşüm” kavramlarını benimseyerek, topluma ve bireylere fayda sağlayacağına inanıyorum. Biz, dönüşen ve yaptıklarımızla  toplumu dönüştüren bir meslek grubuyuz.’

Akmeriç, yeni yönetim dönemi için belirledikleri ve hafta kapsamında kamuoyuna duyurdukları Manifestoya da değinerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Koçlar olarak bizler, içinde yer aldığımız toplumda değişimi kolaylaştıran aktörler olduğumuzu biliyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle, ICF Türkiye 2020-2022 Yönetim Kurulu olarak ilke ve niyetlerimizi tüm koçluk camiasına duyurmak amacıyla 8 maddeden oluşan bir manifesto hazırladık. Tüm ICF unvanlı koçların ve koçluğa gönül veren ICF üyelerinin, manifestonun esasları olan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını benimseyerek, topluma ve bireylere fayda sağlayacağına inanıyorum.”

ICF Türkiye 2020-2022 Yönetim Kurulu Manifestosu 

  • Değişime uyumlanma ve esneklik; sürekliliğin ve kalıcı olmanın kapılarını açan en önemli iki anahtardır.
  • ICF Türkiye olarak misyonumuz, küresel değişimi dikkatle izlerken aynı zamanda yerel değerlerimizi de göz önünde bulundurarak; ICF Global’in Güncellenmiş Etik Standartları’na ve Temel Koçluk Yetkinlik Kriterleri’ne, yapıcı ve etkin katkı sağlamaktır.
  • ICF Türkiye olarak, kısaca 4D olarak adlandırdığımız, sağlıklı değişimin gereksinimleri olan “Dayanışma”, “Dayanıklılık”, “Denge” ve “Dönüşüm” kavramlarını, bu dönemin temaları olarak belirledik.
  • ‘Şeffaflık’, ‘Ulaşılabilirlik’ ve ‘Katılımcılık’ unsurları, ICF Türkiye Yönetim Kurulu olarak, meslektaşlarımıza ve yaşadığımız topluma fayda sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolculuğun rehberleridir.
  • İnsanlık olarak içinden geçtiğimiz COVID-19 sürecinin durum ve şartları nedeniyle, değişime uyum sağlayabilmek adına 4D ilkelerinin hayata geçirilmesi konusunda tüm üyelerimizin katkı sağlayacağına inanıyoruz.
  • Bir toplumun dayanıklılık ve değişim gücünü,  bireylerinin dayanıklılık ve değişim gücünün belirlediğinin farkındayız.
  • Teknolojik ilerleme ve dijitalleşmenin, insana ve topluma fayda sağladığı ölçüde değerli olduğunun bilincindeyiz.
  • Koçlar olarak bizler, toplumumuzda değişimi kolaylaştıran bireyler olduğumuzun bilincindeyiz ve sorumluluğumuzun farkındayız. Yüklendiğimiz bu sorumlulukla birlikte, 4D kavramlarını da yanımıza alarak yola çıktık. ICF Türkiye çatısı altındaki tüm meslektaşlarımızın, 4D ilkelerini uygulayarak bu değişim yolunu açacaklarına güvenimiz ve inancımız tamdır.

Detaylı bilgi için ICF Türkiye’nin Instagram, Facebook ve Linkedin hesaplarını takip edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.