ICF Türkiye’ye Nasıl Üye Olurum? Detaylı Bilgi için Tıklayınız
Çalışma Kurulları Başvuru Formu için Tıklayınız

Hale Caneroğlu: “Sen Değiş, Dünyan Değişsin”

ICF Türkiye, “Çarşamba Buluşmaları” webinar serisinin Kış Dönemine, birçoğumuzun evine ilk olarak, Avrupa Yakası dizindeki oyunculuk performansı ile giren; konuşmacı, yazar ve eğitmen Hale Caneroğlu’nu konuk etti. “Sen Değiş Dünyan Değişsin” başlıklı etkinlikte Caneroğlu, kendini değiştirmek ve geliştirmek ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF Global’in ülkemizdeki imtiyazlı kuruluşu ICF Türkiye gelenekselleştirdiği “Çarşamba Buluşmaları” webinar serisinin yeni konuğu, oyuncu, yazar ve eğitmen Hale Caneroğlu oldu. Etkinlikte, ‘’Sen Değiş Dünyan Değişsin’ başlığı altında, insanın kendi hayatında değiştirip, geliştirebileceği güce ve bu süreçte olabileceklere dair bir sohbet gerçekleştirildi.

Bizi nelerin mutlu edeceğini aslında biliyoruz

Caneroğlu, iyi uyku, meditasyon, günde 15-20 dakika arası spor, birilerine iyilik yapmak ve birileri ile sohbet edebilmek ya da şükür egzersizi yapmak gibi yalın faaliyetlerin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bunlar bizi mutlu edebilecek şeylerden sadece birkaçı. Kendimize şunları sormamız önemli: “Bunların çoğunu bildiğimiz halde genel de neden ihmal ediyoruz?”, “Kendimizi geliştirmek adına yapmak isteyip yapamadığımız şeyler sırtımızda yük haline gelmiyor mu?” Tüm amacım, mutluluğun ve iyi olma halinin bize bağlı olduğunu hatırlatmak. Zaten ICF üyesiyseniz ya da ICF Türkiye’yi takip ediyorsanız bu konulara açık olduğunuzu düşünüyorum. Mutluluk arkasından koşarak yakalayacağınız bir hedef değil; bir hedef haline getirirseniz asla mutlu olamazsınız. Mutluluk şu anda sizin yaratacağız bir ruh hali; hayat size hangi tecrübeyi sunarsa sunsun -ki hayat şu anda tüm insanoğluna zor bir tecrübe sunuyor-, onu hangi bakış açısıyla kucakladığınızla alakalı bu. İnsanoğlu aşması gereken zor bir durumla karşılaştığında, üç tür tepki veriyor. Birincisi sadece hayatta kalma refleksi… İkincisi iyileşip, olduğu haliyle devam etmek… Üçüncüsü ise, yücelerek, büyüyerek, yeşererek çıkmak… Şu anda gerçekten zor bir süreçten geçiyoruz ve kendimize soracağımız asıl soru, “Buradan ben nasıl çıkmak istiyorum?  Sadece hayatta mı kalacağım; sadece iyileşecek miyim ya da yücelerek mi çıkacağım?’’

Düşünceleriniz ile kendi hayat tecrübenizi yaratıyorsunuz… Yüksek frekanslı düşünceler; pozitif düşüncelerdir

Kişisel yaşantısında ve araştırmalarında, insanların farklı duygu ve düşünce frekanslarına sahip olduğunu vurgulayan Hale Caneroğlu; ‘’Koronavirüs’ün çıkmasıyla birlikte, tekrar karantinanın gelmesi iki şekilde düşünmeye yol açtı. İlki, “Eyvah tekrar evlere kapanıyoruz.”… İkincisi ise, “Yaşasın artık güvende olacağım ve her şey kontrolüm altında olacak.” İlk önce bu düşünceler zihnimize geliyor, daha sonra o düşünce biz de bir duygu yaratıyor. İki farklı düşünce… Birisi “Eyvah hapsoluyorum duygusu; iç sıkılması, korku ve iç kararması.” Diğeri ise; “güvende olma hissi” oluyor. Biri olumlu diğeri olumsuz düşünce ve her ikisini de yaratan aslında kökündeki düşünceler, düşünceleriniz ile kendi hayat tecrübenizi yaratıyorsunuz. Düşüncelerin frekansı vardır. Yüksek frekanslı düşünceler, pozitif düşüncelerdir; düşük frekanslı düşünceler ise negatif düşüncelerdir. Şikayet ederken olumlu şeyleri kendine çekme şansın yok. Düşüncenin frekansı ne ise onunla yaşıyorsun ve onunla uyumlusun. Şu an hangi yaşam deneyimini yaşıyorsan; bil ki o frekanstasın, yaşadığın katı beğenmiyorsan, önce frekansını yükselteceksin.”

Pandemi döneminde düşüncelerimizin zihinsel sağlığımızı etkilemesiyle ilgili uygulanabilecek önerilerde de bulunan Hale Caneroğlu; sözlerini özetle şöyle tamamladı: ‘Birincisi, öncelikle akıntıya karşı belirsizliği kabul et ve ne kadar çabuk direnç göstermezsen, o kadar çabuk uyum sağlayacaksın. Direnç göstermediğin zaman duruma daha çabuk uyumlanacaksın. Akıntıya karşı yüzersen çabuk yorulursun, fakat kendini akıntıya bırakırsan daha güzel yerlere gidebilirsin. İkincisi, olumsuz duyguların varsa kabul et; öfkelenmek ve korkmak, sevmek ve neşelenmek kadar normal. Üçüncüsü, beklentilerini düzenlemelisin. Dördüncüsü ise, negatif toplumsal etkilerden özgürleşmek gerek.”

ICF Hakkında: Kuruluş amacı profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve mesleğini ilerletmek olan ICF Global (Uluslararası Koçluk Federasyonu), 1995 yılından bu yana koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmeye devam ediyor. Koçluk mesleğinin standartlarını belirleyerek ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak pek çok ülkede çalışmalar yürüten ICF’in Türkiye’deki imtiyazlı kuruluşu ICF Türkiye de ülkemizde programlar ve standartlar oluşturarak koçluk mesleğinin güvenilirliğini sürdürmeye devam ediyor.

Hale Caneroğlu, 1974 Almanya doğumlu. Samsun Anadolu Lisesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu ve New York ABD’de oyunculuk eğitimleri aldı. 2004 yılında Avrupa Yakası dizisinde canlandırdığı Yaprak karakteri ile tüm Türkiye’nin beğenisini kazanan Hale Caneroğlu, yaklaşık on sene kadar farklı dizilerde yer aldı, bir albüm çıkardı ve çok sayıda konser verdi. Caneroğlu ayrıca bu dönemde Galatasaray Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nde müzikal oyunculuk eğitimleri verdi. 2004 yılının başında, kendi hayatını dönüştürmek ve mutlu olmak için kişisel gelişim dünyası ile tanıştı. Bugüne 700 saati geçen bir eğitim süreci geçirdi. Caneroğlu 2016’da HEAL YOUR LIFE öğretisinin hem Lisanslı Workshop Liderliği hem de Lisanslı Yaşam Koçluğu ve Kurumsal Eğitmen eğitimlerini; 2017’de de Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı DALE CARNEGİE İŞ KOÇLUĞU eğitimini tamamladı. 2018’de Harvard Profesörü Shawn Achor’ın NY Times en çok satanlar listesindeki, iş hayatında mutlu olabilmek için gerekli prensip ve taktikleri bilimsel temellere dayandırarak anlattığı, MUTLULUK AVANTAJI kitabının “TURUNCU KURBAĞA” (The Orange Frog) eğitmen eğitimini, 2019’da Mindfulness eğitimi ve 2020’de Yale üniversitesinin Science of Well-Being eğitimini tamamladı. Şu anda da Pennsylvania Üniversitesinin Pozitif Psikoloji Sertifikasyon Eğitimini almakta. Herkesin kendi mutluluğu ve hayallerini yaratma potansiyaline sahip olduğuna inanan Hale Caneroğlu, temas ettiği tüm insanlara yeni bakış açıları kazandırarak potansiyallerine ulaşmayı ve mutlu olmayı öğretmeyi kendine hayat amacı olarak seçti. Kendi mutluluğunu yaratan Caneroğlu, herkesin bunu öğrenmesini hedefliyor. Ülkesi ve dünyadaki bakış açısını pozitife çevirmeye ve mutlu bir geleceğe olan umudu güçlendirmek amacıyla SEN DEĞİŞ DÜNYAN DEĞİŞSİN’i kurdu ve kısa sürede bir çok kurumsal firmada (Akbank, Turkcell, Arçelik, vs…) çeşitli büyüklükteki gruplara eğitimler vermeye başladı. SEN DEĞİŞ DÜNYAN DEĞİŞSİN başlıklı TEDx’te konuşması 2,5 milyon izlenmeye ulaşarak Türkiye Youtube’ın 1 numaralı kişisel gelişim videosu oldu. 2019 Eylül ayında çıkan kitabı “Mutluluk Virüsü- Dikkat kitapla bulaşır!” 10. baskıya ulaştı. Evli ve iki çocuk annesi olan Hale Caneroğlu, İngilizce, Fransızce ve Almanca dillerini ileri seviyede konuşmaktadır…

Size daha iyi hizmet sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.