Merhaba,

ICF Global’den ICF üyelerine, unvan hak kazanma süreci ile ilgili bir destek mesajımız var;

Sevgili ICF Türkiye Chapter üyeleri

Umarız bu mesajımız size ulaştığında herkes güvende ve sağlıklıdır.

Şu sıralarda, üyelerimiz ve paydaşlarımız mükemmeliyet değerimizi her zamankinden yoğun tecrübe ediyor. ICF Global olarak koçluk camiasının karşı karşıya olduğu baskılar artarken mükemmelliğin gelişmesi için biz de bir alan yaratmak istiyoruz.

2020’de bir ICF unvanı almayı veya unvanını yenilemeyi planlayan birçok koç için, bu krizin yıkıcı ve hedeften uzaklaştırıcı bir engel olmasından ziyade bunu gerçekleştirme fırsatı olmasını umuyoruz.

Önümüzdeki haftalar, aylar ve yıllar içinde, dünyamızın koçlara ve koçluğa olan ihtiyacı hiç olmadığı kadar artacak. ICF unvanlı koçların en yüksek profesyonel standartları temsil etmeye devam edeceklerinden ve gerektiğinde, gerektiği yerde destek vermeye hazır olduklarından emin olmak istiyoruz.

Bu doğrultuda ICF Global, koçların unvanlarını alma sürecinde en yüksek standartları sağlamaya devam ederken onları profesyonel yolculuklarında desteklemek için 2020’de üç geçici önlemi onaylamıştır:

Süresi Dolmuş Unvan Sahibi koçlar için CCE (Sürekli Koçluk Eğitimi) Gereksinimlerini Geliştirme

ICF, unvan sahibi koçlar için devam eden mesleki gelişime değer verir, bu yüzden ICF unvanlı koçlardan sertifikalarını üç yılda bir yenilemelerini istiyoruz. COVID-19 pandemisinin, özellikle de süresi dolmuş bir ICF sertifikasını yenilemek için ek CCE birimleri sunması gereken bireyler için, CCE ( Sürekli Koçluk Eğitimi ) fırsatlarına erişimi engelleyebileceğinin farkındayız.

ICF unvanlarının süresi 31 Aralık 2019 tarihinde dolan koçlar için CCE (Sürekli Koçluk Eğitimi) gereksinimi için 41.2 CCE birimini (Temel Yetkinliklerde en az 24.72 birim) kabul ediyoruz.

Bu, bir aylık bir aradan sonra sertifika yenilemek için gereken CCE birimlerinin sayısıdır. Yine de, koçların koçluk etiklerinde en az üç Temel Yetkinlik birimini tamamlamaları istenecektir. ICF’in ücretsiz çevrimiçi kursunu tamamlayarak bu saatleri alabilirler.

Yenilemeden sonra, bu koçların unvanlarının süresi 31 Aralık 2022 tarihinde dolacak. Yine de bir sonraki yenileme döngüleri sırasında, 1 Aralık 2020 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında tamamlanacak en az 40 CCE (Sürekli Koçluk Eğitimi) birimi ( 24 birimi Temel Yetkinlik üzerinden olmalıdır ) sunmaları istenecektir.

ACC ve PCC başvuruları için gereken danışan deneyimi gerekliliklerine ilişkin uzatım

Bu krizin, koçların işleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ve birçoğu için, koçluk deneyim gereksinimlerine saymayı tasarladıkları önceden planlanmış koçluk seanslarının iptal edilmesine yol açtığını kabul ediyoruz.

ACC ve PCC başvurusunda bulunanlar için unvan yenileme gereksiniminin süresini geçici olarak genişletip bu sayede birçok koçun ICF Unvan alma başvurusu için planladıkları zaman çizelgesine bağlı kalabilmesini sağlamayı umuyoruz.

Eğer bir koç ACC veya PCC unvan için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunursa, deneyim saatleri için yenileme şartı 18 aydan 24 aya uzatılacaktır.


ACC başvuruları için bu, başvurularının yapılmasından önceki 24 ay içinde en az 25 saatlik koçluk deneyiminin bulunması gerektiği anlamına gelir.

PCC başvuruları için ise bu, başvurularının yapılmasından önceki 24 ay içinde en az 50 saatlik koçluk deneyiminin bulunması gerektiği anlamına gelir.

Geçerli Gönüllü Koçluk Saati Sayısının Artırılması

COVID-19 salgını, ICF Global de dâhil olmak üzere tüm toplulukları benzeri görülmemiş zorluklarla yüzleştirdi. Ancak bu zamanlar koçların topluluklarına hizmet etme fırsatları açısından da gerçekten benzersiz ve biliyoruz ki koçluk artık her zamankinden daha önemli.

ACC, PCC veya MCC için 31 Aralık 2020’ye kadar başvuran koçlar, deneyim gereksinimlerine daha yüksek oranda gönüllü koçluk saatini saymaya hak kazanacaklardır.

Geçerli gönüllü koçluk saatlerinin oranını aşağıdaki şekilde % 20 artırıyoruz:

  • ACC başvurusu bulunanlar, deneyim gereksinimlerine 30 saatlik gönüllü koçluğu sayabilir. (25 saatten 30’a çıktı.)
  • PCC başvurusu bulunanlar, deneyim gereksinimlerine 60 saatlik gönüllü koçluğu sayabilir. (50 saatten 60’a çıktı.)
  • MCC başvurusu bulunanlar, deneyim gereksinimlerine 300 saatlik gönüllü koçluğu sayabilir. (250 saatten 300’e çıktı.)

ICF unvan sahiplerine ve unvan adaylarına mümkün olan en kısa sürede destek vermek istediğimizden, bu değişiklikler 9 Nisan 2020’de yürürlüğe girdi. Bunları ICF Genel Merkezi’nden e-posta almayı seçen tüm ICF Üyeleri, Unvan Sahipleri ve akredite eğitim programlarına e-posta yoluyla ilettik. Bu geçici tedbirler hakkında daha detaylı bilgi, koçların CCE (Sürekli Koçluk Eğitimi)’ne ve mesleki gelişim fırsatlarına nasıl erişebileceğine dair rehberlik bilgileriyle birlikte 9 Nisan’dan itibaren https://coachfederation.org/credential-updates adresinde bulunabilir.

Her zaman olduğu gibi, ICF Türkiye Bölge Ekibiniz sizi desteklemek için yanınızda. Bu geçici değişikliklerle ilgili sorularınız için lütfen support@coachfederation.org adresinde ICF Sertifika ve Standartları ekibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İçtenlikle,

Benita Stafford-Smith, MCC

2020 Başkan, ICF Sertifika ve Standartları Global Kurulu

Carrie Abner

Başkan Yardımcısı, ICF Sertifika ve Standartları