by ICF Türkiye ICF Türkiye

Webinar konusu : Mesleki ve Etik Sohbetler #19 – Koçluğun Geleceği ve Etik

Konuşmacı: Gürkan Sarıoğlu, PCC, ICF Bağımsız İnceleme Kurulu Üyesi

Moderatör: Zeynep Berkol, PCC, ICF TR Etik Kurul Üyesi

Tarih : 25/05/2022

Saat : 19.00 – 20:00

Katılımcı kapasitesi: 500 kişi

Katılım ücretsizdir.

Dünyadaki hızlı değişim koçluk mesleğini de doğal olarak etkiliyor. Koçluğun geleceği ve etik konusunun ele alındığı toplantımızda koçlar olarak merak ettiğimiz sorularımıza birlikte cevap arayacağız.

GÜRKAN SARIOĞLU – PCC

Gürkan Sarıoğlu, ODTÜ mezunu bir elektronik mühendisi olarak, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) sektöründeki Türk Telekom, IBM, Ericsson, STFA, Ericsson ve Turkcell şirketlerinde sürdürdüğü 37 yıllık kurumsal hayatını, kendine koyduğu hedef doğrultusunda 2008’de sonlandırmıştır. Kurumsal hayatının Turkcell’de geçen son üç yılında kazandığı şirket içi mentorluk deneyimi, kurumsal hayat sonrasında yapacağı iş olarak koçluğu seçmesinde en büyük etken olmuştur.

2008’den bu yana, koçluk, mentorluk ve yönetim danışmanlığı alanlarında profesyonel olarak kendi şirketinde hizmet vermekte olan Gürkan Sarıoğlu, bunun yanısıra, kuruluşlarda sürdürülebilir bir koçluk kültürü oluşturmak için dijital koçluk platformunu, insan dokunuşu ve eylem takibi ile birleştiren güvenli, ölçülebilir ve ölçeklenebilir koçluk çözümleri sunan bir CoachingTech şirketinin de kurucu ortağıdır. 2007’den beri ICF Global üyesi olan konuğumuz ICF’in Türkiye şubesi olan Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’nin kuruluşuna emek vermiş ve 2010 –2012 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2014 ortasında yeni kurulan ICF EMEA Bölgesel Danışma Konseyine (Regional Advisory Council) seçilmiş kurucu beş üyeden biri olarak, koçluk mesleğine katkılarını uluslararası düzeye taşımıştır. Nisan 2016’dan itibaren de ICF’in Koçlar veya Koçluk Eğitim Kurumları hakkındaki etik ihlali iddialarının değerlendirildiği bir kurul olan Bağımsız İnceleme Kurulu’nda (Independent Review Board – IRB) görev yapmaktadır. ICF Etik Kurallarının 2019 güncellemesini yapan ekibin liderliğini yürütmüştür.

İnsanlara birer birey olarak değer veren Gürkan Sarıoğlu, bu tutkusunu bireylere olduğu kadar bu bireylerin yönettiği kurumlara da değer katmada kullanmaktadır. Bu bağlamda kendisini bir Deniz Feneri olarak tanımlayan Gürkan, ışığını diğer kişileri parlatmak ve yollarını aydınlatmak için kullanmaktadır.

Bisiklet tutkunu olan konuğumuzun 46 yıllık mutlu bir evliliği ve biri koçluk yapan, diğeri fasilitatör olan ikiz kızları vardır.