Koçluk Bilgi Değerlendirmesi (CKA)

Tüm unvan başvurularında çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir Koçluk Bilgi Değerlendirmesi (CKA) tamamlamalıdır. CKA’nın yalnızca bir seferde tamamlanması gerekiyor.

CKA İngilizce Tanıtım Videosu

Neden CKA?

ICF, koçluk uygulamasında önemli olan bilgi ve becerileri anlamak için kapsamlı bir çalışma yaptı. Çalışmanın sonuçları, koçların mesleki uygulamalarında koçluk, Temel Yetkinlikler ve Etik Kuralları’nın ICF tanımına büyük ölçüde dayandığını gösteriyor. Bunu aklımızda tutarak, ICF Kritikliğinin sahipleri, bu bilgi kütlesi hakkında açık bir anlayış gösterebilmelidirler. Konuya ilişkin uzman olarak görev yapan geniş bir ICF koçu ekibi, bu anlayışı ölçmek için kullanılabilecek bir araç olan ICF Koçluk Bilgi Değerlendirmesi’nin (CKA) oluşturulmasına katkıda bulundu. Bu sınavın geçilmesini gerektirdiğine inanıyoruz ki; ICF Unvan sahipleri, yüksek kaliteli profesyonel koçların geliştirilmesi için çok önemli olduğuna inandığımız temel bilgileri anlamaya yardımcı olsunlar.

Prosedür

Bir başvuru sahibinin unvan başvurusu incelendikten sonra, ICF personeli başvuru sahibine e-posta yoluyla, inceleme sürecindeki bir sonraki adımın yer aldığı bir durum güncellemesi gönderecektir. Bir unvan başvurusu incelemesi için adımlar, başvuranın unvan başvuru yoluna göre değişir.

Sunulan Diller

CKA şu dillerde sunulmaktadır: Çince, Çekçe, Danimarkaca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca, İsveççe ve Türkçe.

Tahmini Zaman Çizelgesi

Başvurunuzun incelemesi tamamlandığında CKA’nın doldurulması için davetiye alacaksınız. CKA’nın tamamlanmasıyla ilgili daha ayrıntılı talimatlar e-posta yoluyla gelecektir

İçerik

Koçluk Bilgi Değerlendirmesi içeriği beş geniş alanı kapsar: temelin oluşturulması,  birlikte ilişkinin kurulması, etkili iletişim, öğrenmeyi ve sonuçları kolaylaştırma, bilgiye dayalı koçluğun temelleri . Tüm sorular ICF’nin koçluk tanımı, Temel Yetkinlikler ve Etik Kurallarına dayanmaktadır. Soruların zorluk seviyeleri değişir, bazıları ise bir kavram veya beceri farkındalığını değerlendirmeye, diğerleri daha derin bir anlayış gerektiren bir senaryo sunmaya yöneliktir.

Sınavın Şekli

CKA’nın güncel versiyonu 155 çoktan seçmeli test öğesini içermektedir. Her bir test maddesi, olası dört yanıtı içeren kısa bir deyim veya soru içerir. Her soru için, ICF’nin doğru olarak belirlediği tek bir yanıt var.

Örnek Sorular

Aşağıdaki beş soru, testte olabilecek soru türlerinin temsili örnekleridir. Doğru yanıtlar koyu metinde sunulmuştur.

Etki Alanı: Temelin belirlenmesi

Örnek soru: Müşteri, genellikle olumlu bir bakış açısına sahip, yüksek enerjili bir yönetici. Koçluk görüşmesine gelmeden önce müşteriye sorumluluklarının büyük ölçüde değişmek üzere olduğunu ve tutkuyla bağlı oldukları işleri yapmayacakları söylendi. Müşteri görüşmeye özellikle olumsuz bir hava kattı ve bugünkü görüşme sırasında bu durumu çözme arzusunu dile getirdi. Koç’un için devam etmenin en iyi yolu nedir?

A- Bu durumdan kaynaklanan olumlu sonuçların tümünü müşteriden isteyin.

B- Müşteriye bu görüşme gündeminin son oturumun sonuna geldiğini hatırlatın.

C- Oturumun sonuçlarını araştırın ve müşterinin ve koçun açık olduğunu doğrulayın.

D- Müşteriye, yaptığımız iş hakkında tutkulu davranmanın ne derece önemli olduğunu belirti

Etki Alanı: Birlikte İlişkiyi tasarlama

Örnek soru: Müşteri Koç’a bir konuyu anlatıyor, Koç Müşteri’nin paylaştığından fazla olduğunu hissediyor. Bu durumda Koç ne yapmalıdır?

  • Müşteriyi durdurun ve daha fazla açıklama talep edin.
  • B- Müşteriye durumla ilgili ana fikri veren bir özet geçin
  • Müşteriden, konuyu biraz daha derinlemesine sorgulamak için izin isteyin
  • D- Müşteriye, koçlukta dürüstlüğün önemi hakkında geri bildirimde bulunun.

Etki Alanı: Etkili İletişim Kurma

Örnek soru: Birçok konusu olan müşteri ile görüşürken, Koç için hangi seçenek en iyisidir

A- Koçun en uzman olduğu konuyu görüşmek

B- Müşterinin neye başlamasını istediğini sormak.

C- Zamanın uygunluğuna göre ele alınması en muhtemel konuyu görüşmek

D- Koçun, müşteri için en iyiyi yapabileceğini düşündüğü konuyu görüşmek

Etki Alanı: Öğrenmeyi ve Sonuçları Kolaylaştırmak

Örnek soru: Bir müşteriyle hedef belirleme, planlama ve öncelik vermede bir koç için uygun bir rol

A- müşterinin hedeflerini eleştirmek ve kendi düşüncelerini aktarmaktır

B- müşterinin hedeflerle ilgili ihtiyacını kendi kendine belirlemesine izin vermektir

C- Sürecin doğru bir şekilde tamamlandığından emin olmak için sorumlu tutulmasıdır

D- müşterinin hedef belirleme, planlama ve önceliklendirme işlemlerini kolaylaştırmaktır

Etki Alanı: Koçluk Temelleri ve Bilgi Tabanı

Örnek soru: Her koçluk görüşmesinde şu olmalı

A- bir eylem planı.

B- Müşteri tarafından belirlenen bir gündem.

C- Saha çalışmasının gözden geçirilmesi.

D- Koçun müşterinin kaydettiği ilerlemenin özeti.

ICF, neden tüm Başvuru Sahiplerine Koçluk Bilgi Değerlendirmesi yapmaya başladı?

ICF, tüm ICF unvanlı koçların ICF Temel Yetkinlikleri, ICF Etik Kuralları ve ICF’nin Koçluk Tanımı hakkındaki temel bilgileri göstermesinin hayati olduğuna inanmaktadır. Organizasyonu tarafından standartlaştırılmış ve bilimsel olarak yapılandırılmış bir teste sahip olmak önemlidir. ICF unvanının adil ve güçlü olmasını sağlamak için küresel olarak bu yöntemi tanıtmıştır. Sınav, bilginin değerlendirilmesi için tasarlanmıştır. Bu bilginin fiili uygulanması, ACTP’ler tarafından gerçekleştirilen asıl koçluk oturumlarının gözden geçirilmesi veya ICF Portföy unvan işlemi yoluyla değerlendirilir.

Bir başvuru Sahibi Koçluk Bilgi Değerlendirmesini ne zaman / nasıl alır?

Bir başvuru sahibinin unvan başvurusu incelendikten sonra, ICF personeli başvuru sahibine e-posta gönderecek ve inceleme sürecindeki bir sonraki adım ile ilgili bilgi verecektir. Bir unvan başvurusu incelemesi için adımlar, başvuranın aşağıdaki unvan başvurma yoluna bağlı olarak değişir.

  • ACTP ve ACC ACSTH: Uygulama incelemesi tamamlandıkta sonra, CKA ya ulaşılacak bir bağlantı gönderilir.
  • PCC ACSTH ve Portföy Başvuru Sahipleri: Uygulama incelemesi tamamlandıktan sonra kayıtlarınız gözden geçirilmek üzere ICF eğitimli değerlendiricilere gönderilecektir. Değerlendiricilerin incelemeyi tamamladıktan sonra Koçluk Bilgi Değerlendirmesi için bir bağlantı gönderilecektir. Durum güncellemeleri sizi bilgilendirmek için her adresten sonra gönderilecektir.

Bağlantıyı aldıktan sonra ne kadar süre sınava girmeliyim?

Giriş yapmanız ve CKA’ya katılmanız için 60 gün verilir. Giriş yaptıktan sonra sınavı tamamlamak için 3 saatlik süre verilir.

Başvuranın, Koçluk Bilgi Değerlendirmesini ne kadar sürede alması gerekir?

Çevrimiçi test portalına giriş yaptıktan sonra, bir başvuran, tercih ettiği dilini test için seçtikten sonra, testi tamamlamak için üç saat süre verilir. Çoğu başvuru sahibi sınavı iki saatten fazla sürede tamamlar.

ICF, sınavı tamamlamak için üç saatin yeterli olduğunu nasıl tespit etti?

Çoktan seçmeli testlerle ilgili “en iyi uygulamalara” dayalı bir araştırma, bu türden bir testi ve soru sayısını tamamlamak için makul ve makul bir süre oluşturmak üzere istişareye başvurulmuştur.

Koçluk Bilgi Değerlendirmesi başlatabilir ve daha sonra tamamlamak için kaydedilebilir mi?

Testin güncel versiyonu yaklaşık 155 sorudan oluşmaktadır. Bu sayı, yeni soruların eklenmesiyle ve eski soruları kaldırıldıkça zamanla biraz değişecektir. Ayrıca, testin farklı dil sürümlerinde biraz fazla soru olabilir

Soru biçimi nedir?

Sorular yalnızca çoktan seçmeli formatta olup, her sorunun dört muhtemel yanıtı vardır.

Koçluk Bilgi Değerlendirmesinde kaç soru var?

Testin güncel versiyonu yaklaşık 155 sorudan oluşmaktadır. Bu sayı, yeni soruların eklenmesiyle ve eski soruları kaldırıldıkça zamanla biraz değişecektir. Ayrıca, testin farklı dil sürümlerinde biraz fazla soru olabilir.

Test soruları neleri kapsar?

Koçluk Bilgi Değerlendirmesi içeriği beş geniş alanı kapsar: temelin oluşturulması, ilişkinin birlikte tasarlarlanması,, etkili iletişim, öğrenmeyi ve sonuçları kolaylaştırma, bilgiye dayalı koçluğun temelleri. Tüm sorular ICF Temel Yetkinlikleri, ICF Etik Kuralları ve ICF’nin Koçluk Tanımı üzerine kuruludur. Sorular, bazıları bir kavram veya beceri farkındalığını değerlendirmeye yönelik bazıları güçlüklerle, diğerleri daha derin bir anlayış gerektiren bir senaryo sunabilirler.

Koçluk Bilgi Değerlendirmesi benim dilimde mevcut mu?

Test çeşitli dillerde mevcuttur : Çince, Çekçe, Danimarkaca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Macarca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, İspanyolca, İsveççe ve Türkçe.

Koç Bilgi Düzeyi'ni kim hazırladı?

Test, ICF tarafından,koçlardan gerekli bilginin kapsamlı bir rol araştırması da dahil olmak üzere, test yaratılması için küresel kabul görmüş uygulamaları kullanarak geliştirildi. Tüm sorular, konu uzmanı olarak görev yapan deneyimli ICF koçları tarafından yazılmış ve kapsamlı bir inceleme süreci kullanılarak doğrulanmıştır.

İncelenebilecek örnek sorular var mı?

Evet. CKA örnek sorular yukarıda verilmiştir.

Sınava nasıl girmeliyim?

ICF ACSTH veya ACTP’yi tamamlayarak, ICF Temel Yetkinlikleri, ICF Etik Kuralları ve ICF’nin Koçluk Tanımı ile uyum içinde olan talimat almış olursunuz. Bir ICF ACSTH veya ACTP’den aldığınız eğitimin gözden geçirilmesi, Koçluk Bilgi Değerlendirmesine hazırlanmanın en iyi yoludur.

Başvuranlara sonuçları nasıl bildirilir?

Bir başvuru Sahibi Koçluk Bilgi Değerlendirmesini tamamladığında, sonuçlar toplanır ve derhal test sitesinden gelen e-posta yoluyla başvuru sahibine bilgi verilir. CKA’nın tamamlanmasından bir hafta sonra, başvuranlar, unvan başvurusunun onay durumu ile ilgili olarak ICF unvan bölümünden resmi bir bildirim alırlar.

Geçmek için hangi puana ihtiyaç duyulur?

Geçerlik derecesi yüzde 70 (% 70), ancak ICF Coach Knowledge Assessment’ın yeni sürümlerini yayınladığı için zamanla değişebilir.

Cevapsız sorularla ilgili geri bildirim sağlanıyor mu?

Beş test alanının her biri için genel bir puanla birlikte bir puan verilir. Yanlış bireysel test öğeleriyle ilgili geri bildirim şu anda sağlanmamaktadır.

Bir başvuran Koç Bilgi Değerlendirmesini ilk denemelerinde geçemiyorsa ne olur?

Bir başvuru sahibi, testin farklı bir sürümünü 75 ABD doları karşılığında tekrar almayı seçebilir.

Koç Bilgi Değerlendirmesini geçtikten sonra, başka bir ICF Kriterine başvururken ya da sertifikamı yenilerken tekrar almalı mıyım?

Hayır. Şu anda, yalnızca bir kez CKA’yı alıp geçmeniz yeterlidir.

Koç Bilgi Değerlendirmesi sırasında bir sorunla karşılaşırsam kime başvurmalıyım?

ICF, test soruları etrafında cevaplar veya açıklamalar da dahil olmak üzere, testin içeriği konusunda yardım sağlamayacaktır. Test platformundaki teknik sorunlar için, başvuru sahipleri ICF’ye e-posta ile ulaşmalıdır. ICF’nin çalışma saatleri sabah 8: 30-30: 00 (New York) arasıdır. ICF ofisi, hafta sonları ve ABD tatil günleri boyunca yıl boyunca kapalıdır. Testte herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen support@coachfederation.org adresinden ICF Personelini bilgilendirin.