by ICF Türkiye ICF Türkiye

Konu: ICF’in Mesleğimize Yeni Katkısı: İleri Düzey Takım Koçluğu Sertifikasyonu

Konuşmacı:
Dilek Yıldırım, MCC, MP, ESIA, ACTC Executive & Team Coach Koç Süpervizörü ve Mentoru
Duygu Alptekin Gürsu, MCC, ACTC, ACPC, CTPC Global Liderlik ve Takım Koçu
Vicdan Merter, PCC, ACTC, CPCC, Yönetici ve Takım Koçu

Moderatör:
Filiz Gündoğdu, PCC
Oya Fadıloğlu, ACC

Tarih : 22/09/2022

Saat : 19:00 – 20:00

Kontenjan: Kontenjan 500 kişiliktir. Herkesin katılımına açıktır.

Etkinlik Hakkında

Gururluyuz!

ICF, koçluk mesleğinin gelişimine kendini adayan bir kuruluş olarak İleri Düzey Takım Koçluğu Sertifikasyonunu yapılandırdı. Operasyonel Test Süreci devam ederken Türkiye’den üç meslektaşımız bu sertifikasyon sürecini başarıyla tamamlayıp unvanlarını aldılar.

22 Eylül’de sizleri bu özel yolculuktaki deneyimlerini paylaşmaları için davet ettiğimiz konuklarımızla birlikte olmaya davet ediyoruz.

Dilek Yıldırım Hakkında

Dilek YILDIRIM, MCC, MP, ESIA, ACTC

Dilek , koçluk alanında Türkiye’de liderlik yapan kişilerden biridir. Koçluk konusunda uzmanlaşan ve bir çok organizasyona yönetici ve takım koçluğu hizmeti veren İLGİ Coaching (2004 den beri.) Kurucusudur.

ETERNAL Coaching & Mentoring Academy kurucu ortağı olup, ICF ve EMCC tarafından akredite Koçluk / Mentorluk Sertifika programlarını sürdürmektedir.

Yöneticiler ve takımlarla koçluk çalışmalarını 2004 yılından itibaren sürdürmektedir. 9.500 saat üzerinde koçluk deneyimi vardır.

Kurucu üye olarak içinde yer aldığı IC Türkiye’nin 2007 yılı başkanıdır. Mesleğin en üst kalitede ve etik standartlarda sürdürülmesini aktif olarak desteklemektedir. EMCC Türkiye bünyesinde ise Koçlukta Süpervizyon Liderliğini sürdürmekte ve Koçlukta Kalite’nin güvence altına alınması hedefi ile çalışmaktadır.

Koçluk ve Süpervizyon konusunda Bilgi Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi bünyesinde dersler vermiştir.

Uluslararası arenada kabul edilen, ICF tarafından onaylı Master Koç, MCC ünvanına sahiptir. EMCC tarafından, koçluk mesleğine katkıda bulunmuş olmayı da dikkate alan, Master Practitioner ünvanına sahip ülkemizdeki ilk koçtur.

Koçluk Süpervizörü olarak akredite edilmiş (EMCC) olup ESIA Ünvanını almıştır.

Aynı zamanda, Advanced Certification in Team Coaching (ACTC) dünyada ilk alan takım koçları arasında yer almaktadır.

Tecrübeli ve akredite bir koç olarak Türkiye’deki diğer koçlara mentor koçluk yapmakta ve süpervizyon vermektedir. Koçluk alanında, dünyanın önde gelen koçluk okullarının verdiği akredite eğitimleri tamamlamış ve yeniliklere açık şekilde gelişimine devam etmektedir. 2016 yılında kendi koçluk modelini oluşturmuş, ETERNAL Coaching & Mentoring Akademi kurucu ortağı olarak etik ve kaliteli koçlar yetiştirmek üzere uluslararası onaylı akredite koçluk okulunu kurmuştur.

Koçluğa olan yaklaşımı bütünsel ve dönüşümseldir.

Bir koç olarak kendini bütünsel yaklaşabilen, içten ve öncü olarak tanımlamaktadır.

“Biri Beni Dinliyor- Yaşanmış Koçluk Hikayeleri” adlı kitabı özgün bir yayın olarak Kasım 2012 ‘de Optimist Kitap tarafından yayınlanmış ve 3.baskıya ulaşmıştır. Bu kitaptaki gerçek hikayeler ile koçluğun daha iyi anlaşılmasını hedeflemektedir.

“Who Holds The Magic Wand?” adı ile ingilizce olarak da yayınlanmış olan kitap, dünyanın önde gelen kitapçılarında bulunmaktadır.

Koçlukta kaliteyi sağlamak ve bir koç olarak yarattığı etkiden, gelişiminden emin olmak amacı ile düzenli olarak süpervizyon almaktadır.

Dilek Unilever, GSK ve FritoLay gibi önde gelen uluslararası firmalarda profesyonel yöneticilik yapmış ve iş hayatında önemli deneyimler elde etmiştir.

Dilek yöneticilerin üstlendikleri rol ile birlikte karşı karşıya kaldıkları zorlukları, endişeleri, baskıları tanımakta ve koçluğa olan tutkusu ile daha iyiye ulaşmaları için yöneticilere destek olmaktadır .

Yöneticilik deneyimi sayesinde iş dünyasındaki profesyoneller ile koçluk hedefleri ve sınırları içerisinde rahatça çalışabilmektedir.

Bir çok üst düzey yönetici , takım ve farklı sektördeki firmalarla çalışmanın verdiği deneyim ve geniş bakış açısı ile günümüzdeki yenilikleri takip edebilmekte ve koçluk uygulamalarında kullanmaktadır.

Duygu Alptekin Hakkında

DUYGU ALPTEKİN GÜRSU, MCC, ACTC, ACPC, CTPC

GLOBAL LİDERLİK, YÖNETİCİ VE TAKIM KOÇU

Pazarlama alanındaki güçlü kurumsal deneyimi ile Duygu Alptekin Gürsu üst, orta düzey ve yetenek havuzundaki yüksek potansiyelli yöneticilere liderlik koçluğu ve eğitimleri vermekte, aynı zamanda yönetim takımlarına da takım koçluğu hizmetleri sunmaktadır. Geçmişindeki kurumsal pazarlama kariyeri Gürsu’nun liderlik koçluğuna ileri seviye iletişim, yaratıcılık, sonuç odaklılık ve stratejik düşünme becerileri getirmekle beraber, çalıştığı liderlerin liderlik markalarını oluşturmalarına yardım etmesini sağlamaktadır. Gürsu, çalıştığı liderlerin kendi öz kimlikleri ile bağ kurmalarına bilinçli ve niyete dayalı davranışlar sergilemelerine ve takımlarıyla beraber başarılı sonuçlar yaratabileceklerine derin bir inançla bağlıdır. 2012’den beri Financial Times ve Forbes tarafından dünyanın en saygın yönetici eğitimi ve koçluk şirketleri arasında sayılan Center for Creative Leadership ve Coach Source’un Türkiye’deki ilk yetkili koçlarından biri olarak 42 ülkede Liderlik ve Takım Koçluğu çalışmaları yapmıştır. 2021 itibariyle ise global eğitim ve koçluk projelerine Coach Source, Westwood International ve Excilience ile devam etmektedir.

27 yılı aşan iş deneyimi ile, Gürsu uluslararası kurumsal pazarlama liderliği tecrübesini önce Unilever sonra the Coca-Cola Company’de olmak üzere Türkiye, Rusya, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Orta/Güney Asya ve Hindistan pazarlarında edinmiştir. En son çalıştığı pozisyonlar, 50 ülkeden sorumlu olduğu Avrasya Bölgesinde Stratejiden sorumlu Pazarlama Direktörlüğü ve Türkiye Bölgesi Pazarlama Direktörlüğüdür. Bu süre zarfında şirketin pazarlama yetenek programlarının geliştirilmesi, yönetilmesi ve eğitimlerinin verilmesi konusunda Avrasya Bölge sorumluluğunu da üstlenmiştir.

Gürsu, 2010-2016 yılları arasında Bilgi Üniversitesi MBA öğrencilerine pazarlama iletişimi ve uygulamalı liderlik dersleri vermiştir. Yaptığı akademik çalışmaları kendisinin liderlik ve yöneticilik koçluğuna kanıtlanmış, stratejik ve sonuç odaklı bir yaklaşım getirmesini sağlar.

Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Kendisi eğitimine Bilgi Üniversitesi Psikoloji / Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans programı ile devam etmektedir.

Uluslararası Koçluk Federasyonu Master Seviyesi Koçluk-MCC ve İleri Seviye Takım Koçluğu-ACTC Sertifikalarına sahip dünyadaki ilk koçlardan biridir. Ayrıca Adler International Kanada, Team Coaching International A.B.D ve Marshall Goldsmith Paydaş Merkezli Yönetici Koçluğu A.B.D programlarını da tamamlayarak sırasıyla Adler Sertifikalı Profesyonel Koç (ACPC), Takım Performansı Koçu (CTPC) ve Paydaş Merkezli Koçluk (SCC) sertifikalarına da sahiptir. Hayat boyu öğrenme inancıyla tamamlamış olduğu CTI- Coaches Training Institute, CRR Global-Organization, Relationship and Systems Coaching (ORSC), AEOC-Academy of Executive Coaching, NLP by Richard Bandler ve University of Pennsylvania Positive Psychology Specialization Certification gibi sayısız Liderlik Koçluğu, Yönetici Koçluğu, Takım Koçluğu eğitimleri bulunmaktadır. Gürsu, endüstrinin en değer verdiği CCL Benchmarks 360, FIRO-B, WorkplaceBigFive, Influence Style and Change Style Indicator ve Hogan (HPI, MPVI, HDS) gibi kişilik, 360 ve psikometrik envanterlerin de yetkili uygulayıcısıdır.

Gürsu 2016 yılında Hindistan’da yapılan Dünya Koçluk Kongresinde Global Liderlik Koçluğu Ödülüne layık görüldü, 2018 yılında da EMCC-Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi Liderlik Koçluğu ödülüne aday gösterildi.
2019’da Mediacat Yayıncılık tarafından yayınlanan “İçimdeki Lider” adlı kitabı 2020-21 Platin Dergisi İş Kitapları Yılın En İyi Yönetim ve Liderlik Kitabı ödülüne aday gösterildi.

Evli ve bir çocuk annesidir. Şarkı söylemek, yoga, basketbol, psikoloji, seyahat etmek ve tiyatro ilgi alanlarıdır.

Vijdan Merter Hakkında

Vicdan Merter, CPCC, PCC, ACTC Yönetici ve Takım Koçu

25 yılı aşan insan kaynakları kariyerimde, özellikle hızlı tüketim malları ve tütün sektöründe olmak üzere Imperial Tobacco; Unilever & Bestfoods gibi çok uluslu şirketlerde Üst Yönetimde İnsan Kaynakları Direktörü ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım; büyük ölçekli ve karmaşık değişim yönetimi, birleşme ve satın alma, stratejik iş ortaklığı, organizasyonel ve liderlik geliştirme alanlarında çalıştığım kurumlara katkı sağladım.

Koç kimliğim; kurumsal liderlik geçmişimi, sistemik liderlik, sinirbilim, duygusal zeka, mindfulness, Gestalt uygulayıcılığı, dışavurumcu sanat ve Jung koçluğu alanlarındaki deneyimlerimin harmanıdır. Ana uzmanlığım ve çalışma alanlarım yönetici koçluğu, liderlik gelişim programları, takım koçluğu, İK danışmanlığı, koç eğitmenliği ve mentorluğunu içermektedir. İnsanların potansiyeline inanıyorum ve müşterilerime kendini keşfetme alanı sağlamak için sembolik düşünme, metaforlar ve arketipik dil kullanan dışavurumcu sanat ve Jung koçluğu konusunda tutkuluyum. Jungian Coaching School’un uluslararası program liderlerinden biriyim. ICF ünvanlanma yolculuklarında koçlara mentorluk yaparak profesyonel koçluğun yerleşmesine katkıda bulunuyorum.

ICF-Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından Profesyonel Sertifikalı Koçum (PCC) ve CTI-Coaches Training Institute tarafından sertifikalandırılmış (CPCC) ünvanlı ko-aktif koçum. Ayrıca CRR tarafından Organizasyonel İlişki ve Sistem Koçu (ORSC) olarak da eğitim aldım ve bunun yanısıra ICF-Uluslararası Koçluk Federasyonun koçluk mesleğine yeni kattığu ACTC- İleri Düzey Takım Koçluğu Sertifikasına sahibim.

2017’de Co-active Topluluğuna eş başkanlık yaptım ve Cenevre merkezli STK’sı Humanium ile Ruanda’da Çocuk haklarıyla ilgili bilinçlendirme faaliyetlerinde gönüllü oldum ve atölyelere liderlik ettim.
(https://www.humanium.org/en/reflections-from-rwanda/)

Evliyim ve iki çocuk annesiyim – Endüstri Mühendisliği lisans derecem var.