Profesyonel Koç Thomas Leonard, Uluslararası Koç Federasyonu’nu (ICF), 1995 yılında, diğer koçların birbirlerini destekleyip mesleğini geliştirmeleri için, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurdu. Ertesi yıl bir başkan atandı ve bir yönetim kurulu kuruldu. Böylece ICF kuruldu ve Mayıs 1996’ya kadar dünya çapında 60’tan fazla noktada ICF Chapter (şube) oluştu.

ICF ‘in diğer kilometre taşları şunlardır:

1995: Thomas Leonard ve destekçileri tüm koçların birbirlerini desteklemesi ve mesleğin gelişmesine yardımcı olması için Amerika Birleşik Devletleri’nde Uluslararası Koçluk (Koç) Federasyonu’nu (ICF) kurdu.

1996: Bir başkan atandı ve bir yönetim kurulu oluştu. ICF Coaching News’in ilk sayısı 400’den fazla aboneye gönderildi. Mayıs ayına kadar dünya çapında 60’tan fazla chapter (şube) oluştu.

1997: Akreditasyon ile ilgili tartışmalar başladı ve Koç Yönlendirme Hizmeti (CRS) oluşturuldu.

1998: ICF, profesyonel koçluğun sesini ve güvenilirliğini güçlendirmek için Laura Whitworth tarafından kurulan Profesyonel ve Kişisel Koç Kuruluşları Birliği (PPCA) ile birleşti. İlk ICF akreditasyonları ICF’in Scottsdale ve Arizona’daki konferanslarında verildi ve üyelik aidatları onaylandı.

1999: ICF, koç eğitim programlarına akreditasyon vermeye başladı. Ayrıca bir yönetici işe alındı ve günlük operasyonları yürütmek üzere bir yönetim şirketi ile anlaşıldı. Üyelik sayısı 2,100’ü aştı ve 200’den fazla koç ICF unvanına kavuştu.

2000: ICF, ayda ortalama 130 yeni üye kaydediyor; bunların çoğu Avustralya, Asya ve Avrupa’dan geliyordu. 2000’de Yıllık ICF Konferansı, Birleşik Devletler dışında düzenlenen ilk ICF etkinliği olarak Kanada’da gerçekleşti.

2001: ICF, 24 saat boyunca “Round-the-clock, Round-the-world” adlı ICF Üye sohbetine ev sahipliği yapmaya başladı. Etkinliğe ICF Yönetim Kurulu Üyeleri ev sahipliği yapıyordu.

2002: ICF koçları, Avustralya ve Avrupa’daki konferanslarda ev sahipliği yaptı. Koçluk mesleğinin bütünlüğünü korumak için ICF Düzenleme Komitesi oluşturuldu.

2003: ICF misyonuna uygun ilerlemeyi desteklemek için “Geçmiş Başkanlar Danışma Konseyi” kuruldu.

2004: ICF Yönetim Kurulu, uygulamaları değerlendirmek ve büyümeyi kolaylaştırmak için dışarıdan bir danışman ile stratejik bir gözden geçirme gerçekleştirdi. Üyelik sayısı 7.900’u aştı.

2005: ICF, mesleki standartları yükseltmek için üyelik düzeylerini ve unvanlama kategorilerini değiştirdi. ICF etkili koçluk programları olan işletmeler ve kuruluşlara verilen Uluslararası Prizma Ödülünü vermeye başladı. ICF, merkez ofisi Lexington, Kentucky, ABD’deki mevcut yönetim şirketine geçti.

2006: Yönetim Kurulu, birkaç yıllık sağlam bir stratejik yön oluşturmak için ICF Stratejik Planı üzerinde çalışmaya başladı. ICF, Vancouver, British Columbia, Kanada’da düzenlenen küresel bir zirveye sponsorluk yaptı.

2007: ICF ve PricewaterhouseCoopers LLP, Global Koçluk Araştırması’nı gerçekleştirdi.

2008: Bölgesel Hizmet Merkezleri, Asya-Pasifik ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da açıldı.

2009: “ICF Global Koçluk Müşteri Çalışması 2009” un sonuçları açıklandı. Chapter (şube) Liderleri’nin Dünya çapında bir koçluk ve rehberlik ilişkisine katılma fırsatını sunduğu “Chapter Şube Lider Pilot Programı” başlatıldı.

2010: ICF 15. yıldönümünü 17.000’den fazla üye ve 6.900 ICF ünvanlı koç ile kutladı.

2011: Latin Amerika Bölgesel Hizmet Merkezi açıldı. ICF ve profesyonel koçluk için küresel ses yaratılmasını desteklemek amacıyla ICF’in ilk marka kimliği el kitabı çıktı.

2012: Kuzey Amerika için bir Bölgesel Hizmet Merkezi açıldı. ICF ve PwC, “ICF Global Koçluk Çalışması 2012“nin sonuçlarını açıkladı. 900’den fazla koç Londra’da, Kuzey Amerika dışında düzenlenen ilk ICF Global Konferansı’nda toplandı.

2013: ICF, verilen unvan sayısında 10,000 barajını aştı. İlk ICF Advance etkinliği, Washington D.C.’de düzenlendi ve kültürel yetkinlikler etrafında üst düzey ve ileri düzey bir eğitim sunuldu.

2014: Bölgesel Hizmet Merkezleri Kuala Lumpur ve Rusya’da açıldı. ICF, 15.000 ünvanlı koç ve 25.000 üyeyi aştı. Dünya çapında ICF şubelerinin (Chapter) büyümesini desteklemek için tam zamanlı bir personel işe başladı. Koçlar, ağ oluşturma ve eğitim için ABD’de Cleveland ve Ohio’da, İsveç’te Malmö’de ve Rio de Janeiro’da üç ICF Küresel Konferansında toplandı.

2015: ICF, 20 yıllık profesyonel koçluk gelişimini kutladı. Gelişmiş bir Araştırma Portalı ve potansiyel koçlar için yeni bir çevrimiçi kaynak oluşturdu. Dünya çapında her şubenin liderleri, Atlanta, Georgia, ABD’deki 2015 ICF Küresel Liderler Forumu için ilk defa bir araya geldi.

2016: ICF ve PwC, 2016 ICF Küresel Koçluk Çalışması sonuçlarını açıkladı. ICF, büyüyen bir küresel koçluk topluluğuna daha iyi hizmet vermek için yeni bir bölgesel destek yapısı başlattı ve ICF ünvanlı koç sayısı 20.000’i aştı.

2017: ICF, ilk Converge etkinliğinde 61 ülkeden 1.600’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaptı. Aralık ayında açılan yeni coachfederation.org, ilk ay içerisinde 713.118 sayfa görüntüleme sayısına ulaştı.

2018: ICF, 25.000 unvan sahibi ve 1.000 Master Certified Coach sayısını aşmaktadır. Dernek, Genç Lider Ödülü kazananları ve Circle of Distinction kabul edilenlerin açılış sınıflarını kutladı.