by ICF Türkiye ICF Türkiye

Konu: Ege Bölge Toplantısı, Daha İyi Bir Yaşam İçin: Pozitif Psikoloji ve Koçluk

Konuşmacı: Tamer Çamkıran, Pozitif Psikoloji Uzmanı, Profesyonel Koç

Moderatör: Zeynep Berkol, ICF Türkiye Ege Bölge Üyesi, Moderatör

Tarih : 26/05/2022

Saat : 19:00 – 20:30

ICF Ege Bölge Temsilciliğinin katkılarıyla hazırlanan bir etkinliktir.

Etkinlik Hakkında

İnsan yaşamında belki de en büyük çabalardan biri, daha iyi bir yaşama sahip olmaktır. Pozitif Psikoloji olumlu duygu, düşünce ve davranış repertuvarını geliştiren, “İnsanda olumlu olan, güçlü olan, işe yarayan nedir?” sorularıyla odak değiştiren bir yaklaşım olmuştur. İyi bir yaşamı bilimsel olarak ele alan pozitif psikoloji, koçluğun kanıta dayalı çerçevesini oluşturmuş ve uygulama kapsamını tanımlamış bir disiplindir. Bu Webinar’da daha iyi bir yaşama Pozitif Psikoloji ve Koçluk çerçevesinde bakarken;

  • “İyi Yaşam” kavramının tarihsel ve akademik arka planı,
  • Pozitif Psikolojinin birinci ve ikinci dalgaları
  • İyi oluş (esenlik) modelleri
  • Pozitif Psikoloji Müdahaleleri
  • Koçluğun omurgası olarak Pozitif Psikoloji konularını konuşacağız.

Koçlar, “Olası En İyi Benlik” ve “Üç İyi Şey” gibi Pozitif Psikolojinin bazı müdahalelerini deneyimleyeceklerdir. Bu kanıta dayalı müdahalelerin esenlik üzerindeki önemini ve gücünü pratik ederken müşterileri ile doğrudan kullanabilecekleri bir araca sahip olacaklardır. Ayrıca Pozitif Psikoloji ile Koçluğun temel yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi kuracaklardır. Bununla birlikte, Tamer Çamkıran, psikolojik yaklaşımların koçluğun pratiğini ve teorik yapısını nasıl etkilediğine dair bilgileri paylaşacaktır. Etkinliğimize katılarak gerekli koşullaraı sağlayan katılımcılarımız temel yetkinlik gelişimi kategorisinde 1 CCEU, kaynak gelişimi kategorisinde 0.5 CCEU kazanacaklardır.

Tamer Çamkıran Hakkında

Bilkent Üniversitesi İşletme eğitimi sonrasında ağırlıklı dış ticaret olmak üzere farklı iş girişimlerinde yirmi yılı aşkın iş tecrübesi olan Tamer Çamkıran, devam eden yönetici ortak pozisyonunun yanı sıra 2015 yılından bu yana profesyonel koçluk yapmaktadır
Koçluğun bilimsel altyapısına olan merakı onu University of East London’daki “Applied Positive Psychology and Coaching Psychology” yüksek lisansı programına yöneltmiş ve bu sayede pozitif psikoloji ve koçluk psikolojisi alanında uzmanlaşmıştır.

Profesyonel Koçluk, Pozitif Psikoloji ve Aikido alanlarındaki deneyimlerini bir araya getirerek koçluk yapmakta ve “Pozitif Gençlik”, “Pozitif Emeklilik”, “”İş Yaşamında Mutluluk””, “Aikido ile Liderlik” başlıkları altında etkinlikler düzenlemektedir.

ICF, UPKD, EMCC ve Ortak idealler Derneği üyesidir.

Pınar’ın eşi ve Arya’nın babası olan Tamer Çamkıran ICF bünyesinde gönüllü olarak girişimcilere, gençlere ve kadınlara bireysel koçluk ve grup koçluğu yapmaktadır. Ayrıca Türkiye’de yardımseverlik koşularını başlatan Adım Adım oluşumunun bir parçasıdır ve KORUNCUK, TOG, KAÇUV ve Tohum Otizm Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları için gönüllülük yapmaktadır.
2001 yılından beri aktif Aikido yaşamı olan Tamer Çamkıran siyah kemer 4. Dan dereceli bir Aikido eğitmenidir. Gitar çalıp şarkı söyleme sevgisiyle kendi bestelerini yapması, yarı maraton koşması, motosiklet kullanması ve scuba dalış yapması yaşamına renk katarken, hayata ve kendisine dair keşifler yapmasını sağlamıştır.”