Eğitim Programı Akreditasyonu

Nitelikli eğitim sağlamak için Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), yüksek standartlarını karşılayan koçluk eğitim programlarını akredite etmektedir. Bu akreditasyon, koçluk eğitimi programlarına ve bu programlar kapsamında eğitimlerini tamamlayan kişilere; nitelik ve duruşları açısından rekabetçi bir üstünlük sağlamaktadır.  Dünya genelinde, Koçlar ICF’i sektörün lideri olarak kabul eder ve öğrenme ve süregelen eğitim konularında ICF’den faydalanırlar. Koçluk eğitim programınızın ICF tarafından akredite edilmiş olması sizi daha nitelikli ve yetkin hale getireceği gibi, programınızın ICF liste ve aramaları aracılığıyla daha geniş bir koç ağı ile paylaşılmasına olanak sunar.

Akredite eden kurum olarak ICF; koçluğa özel herhangi bir eğitim programı sağlamamakta ya da  eğitim programı tavsiyesinde bulunmamaktadır.

ICF, eğitim programlarına yönelik olarak üç farklı akreditasyon türü sunmaktadır:

Yetkilendirilmiş Koç Eğitim Programı (ACTP)

Bu tür eğitim programları her şey dahil programlar olarak kabul edilir. Bu programlarda; koçlara temel seviyeden ileri seviyeye kadar bir koçluk eğitimi sağlanması, öğrenilen  koçluk becerilerinin uygulanması olanağının tanınması,  bir ICF profesyonel koçu (en az  PCC seviyesinde ) tarafından mentorluk  almalarının sağlanması ve nitelikli bir değerlendirici tarafından, öğrencilerin koçluk becerilerinin PCC seviyesinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir öğrenci / koç tam bir ACTP programını tamamladığında, ICF’in sunduğu Profesyonel Sertifikalı Koç (PCC) yeterliliğini ifade eden unvana başvurmak için yeterli eğitim ve beceriye sahip olacaktır.  Ancak, PCC unvanına başvuruda bulunmak için gerekli şartların sadece bir kısmının eğitim olduğu unutulmamalıdır. Öğrencilerin / koçların ICF Global Üyeliğine başvurmaları için yeterli eğitim saatlerinin de bulunması gerekmektedir.

Onaylı Koça Özel Eğitim Saatleri (ACSTH)

Bu tür programlar, yine başlangıçtan ileri seviyeye kadar koçluk eğitimi içermekle beraber, herşey dahil ACTP programlarının alakart hali olarak kabul edilir. Bu programların en az 30 saatlik bir koça özel eğitim ile koçluk uygulamaları içermesi gerekmektedir. Öğrenciler/ koçlar bir ACSTH programını tamamladıklarında, bu eğitim saatlerini ICF Global Üyeliği ve üç ICF Unvanından birisi için kullanabilirler.

Süregelen Koç Eğitimi (CCE)

Bu programlar, halihazırda ICF unvanlarına sahip olan ya da temel koçluk eğitimini almış koçlara eğitim olanağı sağlamak amacını taşımaktadır. Bu programlar ayrıca, koçların unvanlarını yenilemelerine de yardımcı olmak için hazırlanmıştır.