ACTP, ACSTH ve CCE akreditasyonu arasındaki fark nedir?

Yetkilendirilmiş Koç Eğitim Programı (ACTP)

ACTP, ICF Temel Yetkinlikler, Etik Kurallar ve ICF koçluk tanımı etrafında şekillenmiş, kapsamlı bir öğrenimi içeren baştan sona bir koçluk eğitim programıdır. ACTP’ler ayrıca, Mentor Koçluk, gözlemli koçluk seansları ve öğrencinin koçluk yetkinliğini değerlendiren kapsamlı bir nihai sınav içerir. ACTP mezunları, ACTP yolu aracılığıyla bireysel bir ICF Unvanı için de başvuru da bulunabilirler.

Onaylı Koça Özel Eğitim Saatleri (ACSTH)

ACSTH programları saate göre  akredite edilen  ve öğrenci temas saatine  bağlı olarak,  bütünüyle bir koçluk eğitim programı olup, olmadığı değişebilen programlardır. Bir ACSTH aracılığıyla, tüm eğitim saatlerini tamamlayan öğrenciler, ICF Unvanı almak için başvurabilirler.

Süregelen Koç Öğretimi (CCE)

ICF ayrıca, yeni bir öğrenim görmek ve / veya ICF Bireysel Unvanını yenilemek isteyen kişilere yönelik olarak ileri seviyede bir eğitim olarak değerlendirilen Süregelen Koç Öğretimi (CCE)  programlarını da akredite etmektedir. Her üç yılda bir, binlerce ICF unvanlı koç  unvanlarını  yenilemektedir dolayısıyla, eğitim programınızı CCE puanları için akredite ettirmeniz, eğitiminizi daha fazla sayıda koç için ilgi çekici  hale getirecektir. Örneğin; bir unvan yenileme kriterleri 40 saatlik CCE eğitimi almaktır.

Koçluk eğitimi almak istiyorum. ICF Türkiye eğitim düzenliyor mu?

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF (International Coach Federation) koçluk mesleğinin düzenleyicisi konumundadır. ICF’in ilgi odağını Koçluk mesleğinin etik kurallarını ve temel yetkinlik düzeylerini belirlemek, koçluk eğitimi veren programları akredite etmek, koçlara belirli koşulları sağlamaları ve yapılan sınavlarda başarılı olmaları karşılığında dünya genelinde kabul gören değişik düzeydeki Koçluk unvanlarını vermek oluşturmaktadır. Kendi bünyesinde Koçluk eğitimleri düzenlememektedir. ICF Akredite Koçluk programlarına ve eğitim programları detayına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hangi Koçluk eğitimini tavsiye edersiniz?

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF (International Coach Federation) koçluk eğitimi veren programları akredite eder. ICF, koçluk mesleğinin düzenleyicisi konumundadır, tavsiyede bulunamaz. Tüm programlara ve kurumlara eşit mesafededir. ICF Akredite Koçluk programlarına ve eğitim programları detayına BURADAN ulaşabilirsiniz. Kararınızı verirken unvan alma sürecinizi düşünerek ilerleyebilirsiniz.

Hangi eğitimi seçmeliyim? Neye göre karar verebilirim? ( ACTP / ACSTH / CCE )

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF (International Coach Federation) koçluk eğitimi veren programları akredite eder. ICF, koçluk mesleğinin düzenleyicisi konumundadır. Tavsiyede bulunamaz. Tüm programlara ve kurumlara eşit mesafededir. ICF Akredite Koçluk programlarına ve eğitim programları detayına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Koçluk eğitim programımı nasıl akredite ettirebilirim?

ACSTH, ACTP veya CCE olarak akreditasyon başvuruları, ICF personeli ve özel olarak eğitilmiş ekipler tarafından detaylı şekilde gözden geçirilir. Akreditasyon için zaman çizelgesi, programın karmaşıklığına, gözden geçirenlerin uygunluğuna ve başvuru sahibi tarafından sağlanan dokümantasyon ve denetim materyallerinin kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Bir programı akredite etmek ne kadar sürer?

ACTP incelemesi normalde 12 ila 24 hafta arasında sürer.

ACSTH incelemesi normalde 12 ila 24 hafta arasında sürer.

CCE incelemesi normalde 3-4 hafta arasında sürer.

Lütfen, program tanıtımı planlarken buna göre plan yapınız.

ICF; ACTP, ACSTH ve CCE i program akreditasyon uygulaması fiyatlandırma yapısını neden değiştirdi?

Eğitim tedarikçileri, eğitimlerinin pazarlaması ve yüksek standartlarını göstermeleri açısından, ICF akreditasyonlarının çok önemli olduğunu bildirmektedir. Bunun nedeni, ICF tarafından akredite edilen programların ICF’in Eğitim Programı Arama Hizmeti’nde listelenmesi, böylece kuruluşların web sitelerinde ve tanıtım materyallerinde bu özelliklerini gösterebilme fırsatlarının bulunmasıdır. Kuruluşlar, eğitim programlarını bu şekilde,  potansiyel koçlar, ICF Unvanı almak isteyen uygulayıcılar ve çalışanlarının iç koçluk becerilerini geliştirmek isteyen tüzel kişilikler ve devlet kurumları da dahil olmak üzere çok daha geniş bir ağa pazarlayabilirler.

ICF akreditasyonunun değeri çok büyük olmakla birlikte, ICF’in bu süreçlere ilişkin ücretleri sekiz yıldan fazla bir süredir değişmemiş ve diğer kuruluşlar tarafından yürütülen program akreditasyon maliyetlerinin oldukça altında kalmıştır. ICF Global Yönetim Kurulu; ICF’ in akreditasyon süreçlerinin süregelen tutarlılığını, bütünlüğünü ve operasyonel mükemmelliğini sağlamak amacıyla ilk ACTP, ACSTH ve CCE program başvurularının ücretlendirilmelerinde değişikliğe gidilmesini onaylamıştır.

ICF, program akreditasyonu başvurusunda sunduğum bilgilerle ne yapıyor? Bilgiler korunuyor mu?

ICF, tarafınızca gönderilen bilgi veya materyali kötüye kullanmayacaktır.

Program akreditasyonu konusunda sorumla ilgili kim ile temas kurabilirim?

ACTP veya ACSTH ile ilgili sorularınız için lütfen Emily Williams ile iletişime geçiniz.

Bir ICF Chapterı veya CP tarafından yürütülmeyen CCE programları için lütfen Emily Williams ile iletişime geçiniz.

Bir ICF Bölümü tarafından yürütülen CCE programları için lütfen Matt Varney ile iletişime geçiniz.

Bir ICF Uygulama Topluluğu tarafından yürütülen CCE programları için lütfen Elizabeth Jameson veya Adam Meredith ile iletişime geçiniz.