by ICF Türkiye ICF Türkiye

Konu: Akdeniz Bölge Toplantısı, Kahkahanın İçsel Gücü

Konuşmacı: Esin Karabağ, Kahkaha Yogası Eğitmeni

Moderatör: Şeyma Mutlu Şekeroğlu, Profesyonel Koç, Psikolog

Tarih : 14/06/2022

Saat : 20:00 – 21:30

CCEU: Kaynak Gelişimi kategorisinde 1,5 CCEU değerindedir.

Kontenjan: ICF Akdeniz Bölge Temsilciliğinin katkılarıyla hazırlanan bir etkinliktir. Katılım herkese açıktır.

Esin Karabağ, “Kahkahanın İçsel Gücü” temalı konuşmasında özellikle bütünsel sağlık, duygusal dayanıklılık ve stres yönetimi açısından kahkahanın önemi konularına değinecektir. Etkinlikte katılımcıların yapacakları uygulamalarla etkinlik sonunda nedensiz kahkahanın faydalarını öğrenmeleri ve bunu günlük hayatlarına katıp nasıl içselleştirebilecekleri hakkında bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır.

Kahkahanın İçsel Gücü konulu seminerimizde aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışacağız;

  • Kahkaha yogası nedir?
  • Kahkaha yogası kimler tarafından uygulanır?
  • Canımız istemese bile gülebilir miyiz?
  • Gülmek hayatımızda neleri değiştirir?
  • Kahkahanın faydaları nelerdir?
  • Kahkaha egzersizleri nasıl uygulanır?
  • Kahkaha nasıl içselleştirilir?

Mottomuz: “Mutlu olduğumuz için gülmüyoruz, güldüğümüz için mutluyuz. Birlikte gülen insanlar güzel işler başarırlar.

Esin Karabağ Hakkında

Esin Karabağ, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olmuş, 2002 yılında Yeditepe Üniversitesi’nde Finans üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Kariyerine 1992 yılında İş Bankası’nda başlayan Esin Karabağ, 1996 yılında Koçbank’a geçmiş, 2007 sonrası iki bankanın birleşmesiyle bankacılık kariyerine Yapı Kredi Bankasında devam etmiştir. Çalıştığı bankalarda mali analiz yöneticiliği, bölge satış müdür yardımcılığı ve proje finansman iş geliştirme yöneticiliği gibi görevler üstlenmiştir. Koçlukla 2008 yılında çalıştığı bankanın yöneticiler için uyguladığı koçluk programlarına katılarak tanışan Karabağ, mali analiz, satış-pazarlama, yönetim becerileri, proje finansmanı gibi konuların yanı sıra kahkaha yogası, mutluluk koçluğu, yaratıcı drama eğitmenliği ve eğitim tasarımı konularında da çeşitli eğitimler almıştır. 2008’de bankacılık kariyerini sonlandıran Karabağ, iş hayatında uzmanlaştığı kredi ve proje değerlendirme alanlarına ilave olarak insanların mutluluk ve refahına katkı sağlayacak alanlarda eğitimci ve uygulayıcı kimliğiyle ikinci kariyerine devam etmiştir. Hâlihazırda İstanbul Kahkaha Kulübü, Mastercamp ve Tulparas Eğitmenlik Danışmanlık Platformlarında yaptığı uygulama ve eğitimlerin yanı sıra çeşitli kurum ve şirketlerle özel çalışmalarda iş birliği yapmaktadır.

İnsanların iyi oluşuna katkı sağlama niyetiyle ikinci kariyer yolculuğuna başlayan Esin Karabağ, hayat amacını insanların mutluluğuna ve gülümsemesine katkı sağlamak olarak belirlemiştir. Öğrenmenin ve gelişimin hayat boyu devam ettiği inancıyla Sosyoloji alanında ikinci üniversite eğitimini devam ettirmektedir. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir. Boş zamanlarını fotoğraf gezilerine giderek, fotoğraf düzenlemeleri yaparak, psikoloji konulu seminerlere katılarak, açık hava konserlerine giderek, zumba yaparak ve örgü örerek değerlendirmektedir.